Chelsea – Arsenal, parashikim, analizë, statistika dhe formacionet e mundshme

Klubet angleze, Chelsea dhe Arsenali sot (e mërkurë) do të zhvillojnë derbin në kuadër të xhiros së 32-të në Premier Ligë.

Chelsea – Arsenal, parashikim, analizë, statistika dhe formacionet e mundshme

Ky takim luhet sonte me fillim nga ora 20:45 në stadiumin “Stamford Bridge”, ku The Blus po vlerësohen si favoritë të këtij derbi.

Në këtë ndeshje, trajneri i Chelseas, Thomas Tuchel nuk do të ketë në dispozicion Mateo Kovacic, Ben Chilwell, Callum Hudson Hudson-Odoi të cilët janë të lënduar, kurse dyshime ka edhe tek Ross Barkley.


Ndërsa, Arteta nuk do të ketë në dispozicion Thomas Partey dhe Kieran Tierney që janë të lënduar, kurse dyshime ka edhe tek Alexandre Lacazette dhe tek Takehiro Tomiyasu.

Analizë

Chelsea

Ross Barkley është një dyshim për shkak të sëmundjes, megjithëse nuk kishte gjasa të ishte paraqitur gjithsesi.

Mateo Kovacic pësoi një dëmtim në kyçin e këmbës në pjesën e parë të fitores 2-0 të Chelsea në FA Cup ndaj Crystal Palace dhe nuk ka gjasa të rrezikohet, me kroatin që iu bashkua Ben Chilwell dhe Callum Hudson-Odoi në fushë.

Ruben Loftus-Cheek shënoi në Wembley të dielën dhe mund të shpërblehet me një fillim këtu.

Arsenal

Mikel Arteta do të shpresojë të ketë Alexandre Lacazette në dispozicion për përzgjedhje pasi francezi humbi udhëtimin në Southampton pasi u testua pozitiv për COVID për herë të dytë këtë sezon.

Eddie Nketiah drejtoi sulmin për Gunners në St. Mary’s, por ai mund të largohet nga XI në kurriz të Emile Smith Rowe, me Gabriel Martinelli që mund të drejtojë sulmin.

Thomas Partey dhe Kieran Tierney humbasin, ndërsa Takehiro Tomiyasu po i afrohet rikthimit në palestër.

Statistika

Chelsea ka fituar 6 nga 7 ndeshjet e fundit (Premier League).

Arsenali ka humbur si në pjesën e parë ashtu edhe në atë të plotë në 3 ndeshjet e fundit (Premier League).

Chelsea ka mbajtur portën e pastër në 5 nga 7 ndeshjet e fundit (Premier League).

Arsenali ka humbur 3 ndeshjet e fundit (Premier League).

Parashikim

Chelsea kapërceu dhimbjen e tyre të Ligës së Kampionëve për të siguruar vendin e tyre në finalen e Kupës FA, ndërsa ata janë në kërkim të një trofeu të dytë këtë sezon. Blutë kanë fituar tre të fundit në të gjitha garat, por nuk kanë arritur të fitojnë dy takimet e fundit në shtëpi me Arsenalin.

Topçinjtë nuk arritën të përfitonin nga humbja 1-0 e Tottenhamit në shtëpi ndaj Brighton-it, pasi u mposhtën në Southampton të shtunën. Mikel Arteta tani ka mbikqyrur katër humbje në pesë, ndërsa skuadra e Londrës veriore lufton në ndjekjen e një përfundimi në top-katërsh.

Kjo është një javë e madhe në shtytjen e Arsenalit për një përfundim në top katërshe, por ata mund të pengohen edhe një herë.

Chelsea 2 – 1 Arsneal

Formacionet e mundshme

Chelsea (3-4-1-2): Mendy; Azpilicueta, Silva, Rudiger; James, Loftus-Cheek, Kante, Alonso; Mount; Werner, Havertz.

Arsenal (4-2-3-1): Ramsdale; Soares, White, Magalhaes, Tavares; Lokonga, Xhaka; Saka, Odegaard, Rowe; Martinelli.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë