Belgjika e nis mbarë EURO2020 me fitore të thellë ndaj Rusisë

Belgjika e nis mbarë EURO2020 me fitore të thellë ndaj Rusisë
Çlirim Gashi

12.06.2021 / Sport

Ka përfunduar ndeshja e grupit B të Kampionatit Evropian “EURO2020” mes përfaqësueses së Belgjikës dhe përfaqësueses së Rusisë.

Përfaqësuesja e Belgjikës ka arritur të shënojë fitore të thellë ndaj rusëve me rezultat 3-0.

Djelmoshat e Martinezët e kanë nisur në mënyrë të furishme këtë kampionat, duke i bërë me dije kundërshtarëve se janë njëra prej pretendentëve kryesor për trofeun e çmuar.

Belgët qysh në pjesën e parë arritën që të dominojnë në lojë, duke shënuar dy gola vetëm në 45-minutëshin e parë.

Golin e parë të ndeshjes e shënoi Romelu Lukaku në minutën e 10-të, ku këtë gol ai ia dedikoi shokut të tij, Christian Eriksen i cili gjatë ndeshjes Danimarkë – Finlandë mbeti pa ndjenja në fushë.

Po ashtu në minutën e 34-të u shënua edhe goli i dytë, gol i realizuar nga Thomas Meunier.

Poashtu edhe gjatë pjesës së dytë, belgët nuk lëshuan pe duke e dominuar tërësisht lojën.

Ishte lojtari i Interit, Lukaku i cili shënoi përsëri në minutën e 88-të duke e thelluar rezultatin në 3-0, ku edhe e vulosi fitoren e belgëve.

Me këtë fitore të parë, Belgjika e ka nisur mbarë kampionatin duke u renditur në pozitën e parë me tri pikë./SuharekaOnline/

Themele të sigurta të së ardhmes, N.T.P.SH “HALITI”, gjiganti i ndërtimit në Suharekë

Të investosh në të ardhmen është gjëja më e duhur që çdo person do duhej ta ketë parasysh në secilin...

Lexo më shumë

Të fundit