Barcelona nuk mund të ofrojë marrëveshje fitimprurëse për Fati dhe Pedri, por mbetet e sigurt për kontratat e reja

12.10.2021

Barcelona mbetet e bindur se Ansu Fati dhe Pedri mund të lidhen me kontrata të reja në Camp Nou, por gjigantët e Ligës nuk mund të përballojnë të bëjnë oferta fitimprurëse për dy perspektiva të nxehta pasi ata vazhdojnë të punojnë përmes vështirësive financiare. Problemet e parave në Catalunya janë bërë njohuri të zakonshme, me […]

Barcelona nuk mund të ofrojë marrëveshje fitimprurëse për Fati dhe Pedri, por mbetet e sigurt për kontratat e reja Foto: Ilustrim

Barcelona mbetet e bindur se Ansu Fati dhe Pedri mund të lidhen me kontrata të reja në Camp Nou, por gjigantët e Ligës nuk mund të përballojnë të bëjnë oferta fitimprurëse për dy perspektiva të nxehta pasi ata vazhdojnë të punojnë përmes vështirësive financiare.

Problemet e parave në Catalunya janë bërë njohuri të zakonshme, me keqmenaxhimin e regjimeve të mëparshme presidenciale që e bëjnë jetën të vështirë për Joan Laporta dhe Co në të tashmen.

Një nga çështjet më të mëdha me të cilat ballafaqohen Blaugrana ka të bëjë me përpjekjet për të marrë asete të çmuara të angazhuara në kushte të reja, me domosdoshmëri që yjet e rinj me vlerësim të lartë të ruhen nëse suksesi i ardhshëm do të shijohet.

A do të nënshkruajnë Fati dhe Pedri kontrata të reja?
Shkatërrimi i zgjerimeve me talentet adoleshentë Fati dhe Pedri konsiderohet të jetë një përparësi kryesore për ata në sallën e bordeve të Barcelonës.

Përditësimet mbi diskutimet në fjalë priten para Asamblesë së Anëtarëve të klubit më 17 tetor, edhe pse Goal ka mësuar se asnjëri prej tyre nuk është aq afër nënshkrimit siç sugjerojnë zhurmat që dalin nga Camp Nou.

Ka pasur deklarata të rregullta të synimit nga figura të shquara te Barca gjatë javëve të fundit, me bisedimet e kontratës që thuhet se janë “në rrugën e duhur” dhe “shumë të avancuara”.

Kuptohet që të gjitha palët janë të kënaqura me mënyrën se si gjërat po përparojnë, por nuk mund të shpëtohet nga fakti se dy nga të rinjtë më të kërkuar në Evropë ende nuk kanë vënë lapsin në letër.

A duhet të shqetësohet Barcelona?
Të dy Pedri dhe Fati kanë tërhequr shikime admiruese nga larg, me Bayern Munich që thuhet se ishte i interesuar për të parën, ndërsa ky i fundit ka qenë subjekt i interesit nga peshat e rënda të Premier League.

Barça e di se ata nuk mund të lejojnë të humbasin kohë në negociata dhe po bëjnë presion për të arritur marrëveshje.

Ata janë të sigurt se të dy burrat mund të mbahen, me kompromiset afër pasi detajet e vogla në lidhje me kohëzgjatjen e kontratës dhe klauzolat e bonusit janë hekurosur.

Fati dhe Pedri do të shohin përmirësimin e kushteve të tyre aktuale, pasi renditja e tyre aktuale në skuadrën e të moshuarve është e njohur, por pengesa më e madhe për Barçën mbetet një paaftësi për të ofruar paga të larta për ata që e meritojnë më shumë.

Kush është në radhë për një kontratë?

Pasi Barcelona të ketë angazhuar Fati dhe Pedri për disa vite të tjera në Camp Nou, atëherë vëmendja mund të kthehet në hapjen e bisedimeve me të tjerët.

Ronald Araujo dhe Gavi janë në radhë për azhurnime pasi ato gjithashtu konsiderohen si përbërës integralë në planifikimin afatgjatë.

Mbrojtësi uruguaian Araujo tashmë ka një klauzolë lirimi prej 200 milionë eurosh (170 milionë funte/231 milionë dollarë) në një kontratë që do të zgjasë deri në vitin 2023, por mesfushori 17-vjeçar Gavi-i cili është bërë debutuesi më i ri në moshë për ekipin kombëtar spanjoll. – mund të shpërblyhet për vetëm 50 milion euro (42 milion £/58 milion dollarë) siç qëndrojnë gjërat.

Laporta është i etur për të parë që të dy të nënshkruajnë marrëveshje të reja, me Barcelonën që shpreson se problemet që çuan në largimin e Lionel Messit dhe Antoine Griezmann gjatë verës nuk do të kthehen në ndjekjen e tyre.