Barcelona: Kush do të qëndrojë dhe kush do të largohet?

21.05.2022

Situata delikate financiare e Barcelonës do të luajë një rol të madh në strategjinë e transferimeve të klubit përpara sezonit të ardhshëm. Siç raporton Goal, skuadra e Camp Nou duhet të punojë për të reduktuar borxhin e tyre gjigant prej rreth 1.5 miliardë euro, ndërsa në të njëjtën kohë përpiqet të riformësojë skuadrën për të […]

Barcelona: Kush do të qëndrojë dhe kush do të largohet? Foto: Ilustrim

Situata delikate financiare e Barcelonës do të luajë një rol të madh në strategjinë e transferimeve të klubit përpara sezonit të ardhshëm.

Siç raporton Goal, skuadra e Camp Nou duhet të punojë për të reduktuar borxhin e tyre gjigant prej rreth 1.5 miliardë euro, ndërsa në të njëjtën kohë përpiqet të riformësojë skuadrën për të rritur shanset e tyre për të konkurruar për trofe në sezonin 2022-2023.

Barça ka nevojë për para, dhe shumë prej tyre – kështu ata do të duhet të shkarkojnë disa lojtarë që nuk janë të nevojshëm dhe madje të sakrifikojnë disa figura kyçe.

Marc-Andre ter Stegen

Barça nuk e ka nxjerrë në treg portierin, por nëse vjen një ofertë e mirë do ta dëgjojnë.

Xavi nuk dëshiron që ai të largohet pasi mendon se nuk ka portier më të mirë se gjermani, veçanërisht për shkak të aftësisë së tij me këmbët.

Ai ka pasur një rënie të performancave sezonet e fundit dhe ndërkohë që nuk përjashtohet një shitje, nuk është prioritet.

Sergino Dest

Situata e mbrojtësit amerikan është e ngjashme me atë të Ter Stegenit. Nëse vjen një ofertë e mirë, ai do të shitet.

Ndryshe, Xavi do t’i japë atij një rol në skuadër. Paraqitjet e tij të fundit kanë krijuar ndjenja të përziera në Camp Nou.

Desti e kupton lojën pozicionale dhe është përmirësuar së fundmi, por vazhdon të bëjë gabime të rënda në mbrojtje.

Gerard Pique

Mbrojtësi së fundmi tha se e sheh veten duke luajtur edhe një ose dy vite të tjera. Klubi nuk do t’i thotë të largohet dhe do të respektojë kontratën e tij. Ai do të shkojë kur të vendosë.

Ai ka qenë qendërmbrojtësi më i besueshëm në skuadër në vitet e fundit, pavarësisht dëmtimit që e ka prekur në pjesën e fundit të sezonit.

Pique do të qëndrojë.

Ronald Araujo

Araujo nuk do të shkojë askund këtë vit.

Ai sapo ka zgjatur kontratën e tij deri në vitin 2026 dhe klubi e sheh atë si një pjesë vendimtare të së ardhmes së tyre. As një ofertë e madhe nuk do t’i bindë ata të shesin.

Qendërmbrojtësi uruguaian dëshiron të ketë sukses te Barça dhe synimi i tij është të fitojë gjithçka duke veshur fanellën e Blaugranas.

Sergio Busquets

Situata e Busquets është pothuajse identike me atë të Gerard Pique.

Ai do të qëndrojë sepse është ende një lojtar kyç në moshën e tij dhe sepse klubi nuk do t’i kërkojë të largohet.

Ai është ende shumë i respektuar në dhomën e zhveshjes dhe klubi nuk ka zëvendësues për të, kështu që ai do të vazhdojë të luajë shumë, veçanërisht pasi Xavi e sheh atë si thelbësor.

Riqui Puig

I diplomuari në akademi pothuajse nuk ka luajtur sezonet e fundit dhe nuk ka bindur asnjë nga trajnerët e tij.

Ernesto Valverde, Quique Setien, Ronald Koeman dhe Xavi janë nënshtruar të gjithë nga Puig.

Klubi do të kërkojë një mënyrë për ta shkarkuar atë dhe ai do të jetë i gatshëm të shkojë pasi dëshiron të luajë rregullisht në La Liga.

Nëse ata nuk mund të gjejnë një blerës, atëherë ata do të kërkojnë ta dërgojnë atë në huazim, por fillimisht do të rinovojnë kontratën e tij pasi ajo aktuale përfundon në qershor 2023.

Ousmane Dembele

Klubi nuk do të lëvizë nga pozicioni aktual dhe do të duhet të jetë anësori francez ai që vendos nëse do të largohet apo nëse do të vazhdojë kontratën.

Dembele është i lirë të negociojë me klubet e tjera pasi kontrata e tij skadon në fund të qershorit.

Oferta e Barcelonës është e ulët, por ka ende disa shpresa në mesin e zyrtarëve të klubit se ai do të përfundojë të qëndrojë. Xavi e do atë në ekip, por bordi do të preferonte që ai të largohej për të lehtësuar faturën e pagave.

Dani Alves

Mbrojtësi veteran i ka thënë klubit se dëshiron të qëndrojë deri në dhjetor sepse dëshiron të luajë në Kupën e Botës.

Klubi nuk e ka problem t’ia plotësojë dëshirën pasi paga e tij është e ulët.

Shanset e tij për të qenë titullar i rregullt varen nga ajo që ndodh me Sergino Dest dhe ardhja e mundshme e një tjetër mbrojtësi të krahut.

Memphis Depay

Roli i Depay në skuadër është në rrezik pasi Barcelona dëshiron të nënshkruajë një qendërsulmues të ri për të luajtur së bashku me Ansu Fati dhe Ferran Torres.

Reprezentuesi holandez gjithashtu ka njëfarë vlere në treg dhe klubi dëshiron të fitojë para duke e shitur atë.

Kontrata e tij skadon në vitin 2023, kështu që klubi duhet të shqyrtojë nëse do ta shesë atë ose do të rinovojë fillimisht marrëveshjen e tij përpara se ta vendosë në treg për të marrë më shumë para.

Ansu Fati

Fati është hajmali e ardhshme për Barcelonën.

Klubi nuk do të marrë në konsideratë asgjë tjetër përveçse ta bëjë atë 100 për qind në formë dhe të sigurohet se ai mund të luajë sa më shumë minuta që të jetë e mundur.

Ai është plotësisht i pashitshëm. Asnjë ofertë nuk do të pranohet, sado e mirë të jetë.

Adama Traore

Nëse asgjë nuk ndryshon, ai do të kthehet te Wolves pasi marrëveshja e huazimit të përfundojë.

Traore ka rënë më tej në rendin e goditjes gjatë periudhës së tij të shkurtër në Camp Nou.

Barça nuk ka ndërmend të paguajë 30 milionë euro që ekipi i Premier League kërkon për të.

Martin Braithwaite

Sulmuesi është i garantuar të largohet.

Barcelona nuk ka nevojë për të dhe ka kërkuar një ekip për të që nga vera e kaluar.

Ka pasur një interes nga Italia, kështu që një lëvizje në Serie A mund të jetë në kartat këtë vit.

Neto

Portieri brazilian dëshiron kohë të rregullt për të luajtur dhe Barcelona duhet ta heqë atë nga paga.

Ai ka një vlerë në tregun e transferimeve dhe me siguri do të shitet. Portieri i dytë i Barcelonës sezonin e ardhshëm do të jetë Inaki Pena.

Nico Gonzalez

Barcelona preferon të mos e shesë ende mesfushorin 20-vjeçar, por është e gatshme të dëgjojë ofertat për të.

Disa brenda klubit janë të sigurt se ai ka një të ardhme në ekip, por ata mund ta shesin atë për një çmim të mirë.

Clement Lenglet

Mbrojtësi francez është rehat te Barcelona, por klubi dëshiron ta heqë qafe.

Ata besojnë se ende mund të marrin para të mira për mbrojtësin dhe do të kërkojnë një klub të ri për të.

Pedri

Pedri është i paprekshëm si askush tjetër në klub. Barça dëshiron që ai të jetë ylli i mesfushës për dekadën e ardhshme dhe nuk do ta shesë me asnjë çmim.

Luuk de Jong

Sulmuesi do të rikthehet në Sevilla pas përfundimit të huazimit të tij.

Skuadra nga Camp Nou janë të kënaqur me paraqitjen e holandezit, veçanërisht pas ardhjes së Xavi.

Megjithatë, ata nuk po mendojnë për nënshkrimin e tij të drejtpërdrejtë apo zgjatjen e huazimit për një vit tjetër.

Jordi Alba

Mbrojtësi spanjoll është në të njëjtën situatë si Sergio Busquets dhe Gerard Pique. Ai do të vendosë se kur është koha e duhur për t’u larguar nga Barcelona.

Ai ka fituar gjithçka në klub dhe është një nga lojtarët më të respektuar në skuadër. Ai ka fituar të drejtën për të vendosur dhe vazhdon të luajë pa konkurrencë për vendin e tij.

Ideja e klubit është të nënshkruajë me një mbrojtës të majtë, por Alba do të vazhdojë të jetë titullar.

Ferran Torres

Një ardhje e fundit në klub, Ferran Torres nuk po shkon askund këtë vit.

Ai do të duhet të përmirësojë paraqitjet e tij pas një rënieje në formë drejt fundit të sezonit, por Xavi është i bindur se do të mbetet një pjesë kyçe e ekipit.

Sergi Roberto

Kontrata e reprezentuesit spanjoll përfundon këtë verë dhe ai do të nënshkruajë një kontratë të re.

Megjithatë, ai nuk është aspak i paprekshëm dhe nëse vjen një ofertë për të cilën futbollisti është i interesuar, Barça nuk do t’i pengojë.

Frenkie de Jong

Mesfushori holandez është titullar i rregullt, por mund të jetë ai që vendosin të sakrifikojnë për disa arsye.

Performanca e tij nuk i ka përmbushur pritshmëritë, ata do të marrin një tarifë të konsiderueshme nëse e shesin dhe do të heqin një pagë të madhe.

Nëse vjen një ofertë prej më shumë se 60 milionë euro, Barcelona do ta konsiderojë seriozisht shitjen.

Oscar Mingueza

Edhe pse ai shpesh plotëson kur është e nevojshme, disa nga paraqitjet e tij kanë krijuar shumë dyshime për aftësinë e tij për të luajtur për Barcelonën.

Klubi preferon të shesë qendërmbrojtësin 23-vjeçar, kontrata e të cilit përfundon në vitin 2023.

Samuel Umtiti

Pavarësisht se pranoi një kontratë me një pagë të reduktuar në dhjetor, pagat e tij janë ende shumë të larta për klubin.

Kjo e bën shkarkimin e tij një nga marrëveshjet më të vështira për skuadrën e Camp Nou.

Nëse ka një propozim që i pëlqen, Barcelona është e gatshme ta lërë të shkojë falas.

Eric Garcia

Mbrojtësi konsiderohet si një tjetër pasuri e pashitshme. Xavi e sheh atë si një nga figurat kryesore për të ardhmen, veçanërisht kur Gerard Pique të pensionohet.

Pierre-Emerick Aubameyang

Aubameyang ka pasur një ndikim të rëndësishëm te Barcelona që nga ardhja e tij në fillim të këtij viti.

Shumë në klub janë të mahnitur nga 11 golat e tij në 16 ndeshje në La Liga, por ai nuk do të jetë sulmuesi kryesor sezonin e ardhshëm.

Edhe pse paga e tij do të rritet, ai ka të ngjarë të qëndrojë në klub.

Gavi

Gavi është një tjetër figurë e paprekshme te Barcelona dhe do t’i ofrohet një kontratë e re.

Rëndësia e tij në ekip do të vazhdojë të rritet dhe ai synon të bëhet një sukses në Camp Nou pavarësisht interesimit nga disa klube të mëdha evropiane.

Po lojtarët në huazim?

Antoine Griezmann është figura më e rëndësishme e huazuar diku tjetër këtë sezon. Ai do të qëndrojë në Atletico Madrid për një vit tjetër përpara se të bashkohet përgjithmonë në një marrëveshje prej 40 milionë euro.

Miralem Pjanic nuk do të nënshkruajë për Besiktashin dhe do të rikthehet te Barcelona, por ata do të kërkojnë ta shesin menjëherë. E njëjta gjë vlen edhe për Francisco Trincao, i cili është i huazuar te Wolves.

Alex Collado ka luajtur mirë te Granada dhe do t’i jepet një shans për të impresionuar Xavi në para-sezon pas rikthimit të tij, ndërsa Inaki Pena ka të ngjarë të jetë portieri i dytë i Barcelonës kur të kthehet nga Galatasaray.