Barcelona kërkon Aubameyang-un e Arsenalit

29.01.2022

Pasi Barcelona të përfundojë lëvizjen e saj për Adama Traoren, vëmendja më pas do të kthehet në nënshkrimin e një qendërsulmuesi, por duke pasur parasysh objektivin e tyre numër një, Alvaro Morata, duket i paarritshëm, Xavi dhe bashkë. e kanë kthyer vëmendjen te Pierre-Emerick Aubameyang i Arsenalit. Marrëveshja për të nënshkruar me Morata-n, i cili […]

Barcelona kërkon Aubameyang-un e Arsenalit Foto: Ilustrim

Pasi Barcelona të përfundojë lëvizjen e saj për Adama Traoren, vëmendja më pas do të kthehet në nënshkrimin e një qendërsulmuesi, por duke pasur parasysh objektivin e tyre numër një, Alvaro Morata, duket i paarritshëm, Xavi dhe bashkë. e kanë kthyer vëmendjen te Pierre-Emerick Aubameyang i Arsenalit.

Marrëveshja për të nënshkruar me Morata-n, i cili aktualisht është i huazuar te Juventusi nga Atletico Madrid, ka hasur në disa vështirësi pasi Los Colchoneros do ta lejojë lojtarin të largohet vetëm me një marrëveshje të përhershme dhe jo një tjetër huazim, veçanërisht te një rival i drejtpërdrejtë i LaLiga Santander.

Kështu, një lëvizje për Aubameyang, i cili është jashtë favorit te Arsenal dhe ka parë që marrëdhëniet e tij me trajnerin Mikel Arteta të prishen plotësisht javët e fundit.

Dhe duke pasur parasysh se ka vetëm tre ditë për të kaluar në dritaren e transferimeve, kompletimi i një marrëveshjeje për Aubameyang është një detyrë shumë më e lehtë duke pasur parasysh që të dy palët – lojtari dhe klubi – po kërkojnë opsione të tjera.

Në huazim deri në fund të sezonit

Aubameyang mbush 33 vjeç në qershor, dhe pavarësisht kësaj, ai është një opsion i vlerësuar për të paktën gjashtë muajt e ardhshëm. Barcelona është në kërkim të një huazimi deri në fund të sezonit aktual.

Thënë kështu, çdo transferim varet nga Barcelona që të reduktojë faturën e pagave të tyre në mënyrë që të akomodojë pagën e sulmuesit gabonez, duke qenë se tani nuk ka vend për manovra.

Juventusi po shikonte gjithashtu një lëvizje për Aubameyang, por pasi përfundoi një lëvizje prej 75 milionë eurosh për Dusan Vlahovic të Fiorentinës, interesi i bardhezinjve është zbehur.

Faktori Dembele

Çelësi i aktivitetit transferues të Barcelonës është ndihma e Ousmane Dembele. Klubi po pret të zgjidhë të ardhmen e sulmuesit dhe dëshiron ta lëvizë atë për të regjistruar lojtarë të tjerë.

Për momentin nuk kanë marrë përgjigje nga agjentët e lojtarit pas takimeve të zhvilluara të martën dhe të mërkurën e kaluar me zyrtarët e Barcelonës.

Gjatë këtyre takimeve, Dembeles iu bë e qartë se opsioni më i mirë për të ishte të gjente një klub të ri deri në fund të afatit kalimtar të janarit.

Për trajnerin e Barcelonës, Xavi, ardhja e një sulmuesi është thelbësore, veçanërisht duke pasur parasysh daljen në pension të Sergio Agueros dhe dëmtimin e Ansu Fatit. Xavi dëshiron një golashënues të provuar dhe Aubameyang mund të jetë zgjidhja.