Barcelona e konsideron një transferim të mundshëm për lojtarin e lirë të Man Utd

25.01.2019

Ylli spanjoll, përveç Barcelona që është i interesuar për të, gjithashtu të interesuar janë edhe Juventusi, dhe Paris Saint Germain pasi kontrata e tij vazhdon të mos zhvillohet në Old Trafford. Barcelona ka kontaktuar me përfaqësuesit e mesfushorit të Manchester United, Juan Mata, pasi ata konsiderojnë një lëvizje për yllin spanjoll. Goal kupton se Barça […]

Barcelona e konsideron një transferim të mundshëm për lojtarin e lirë të Man Utd Foto: Ilustrim

Ylli spanjoll, përveç Barcelona që është i interesuar për të, gjithashtu të interesuar janë edhe Juventusi, dhe Paris Saint Germain pasi kontrata e tij vazhdon të mos zhvillohet në Old Trafford.

Barcelona ka kontaktuar me përfaqësuesit e mesfushorit të Manchester United, Juan Mata, pasi ata konsiderojnë një lëvizje për yllin spanjoll.

Goal kupton se Barça është e interesuar të sjellë Juan Mata në Camp Nou këtë verë, me 30-vjeçarin në dispozicion në një transferim të lirë në fund të sezonit, pasi kontrata e tij skadon në fund të sezonit.

Juventusi dhe Paris Saint-Germain kanë treguar gjithashtu një interes në ish yllin e Chelsea, që do të thotë se ka të ngjarë të jetë një betejë për nënshkrimin e tij nëse ai nuk nënshkruan një marrëveshje të re me Manchester United.

Është e kuptueshme që Man Utd mbetet në diskutime me Mata në lidhje me një marrëveshje të re, por ende nuk është arritur një konkluzion pozitiv, edhe pse ata mbeten me shpresë se mund të bindin spanjollin të qëndrojë në Old Trafford.

Klubi nxiti një opsion një vjeçar në marrëveshjen e tij të tanishme për ta mbajtur atë deri në korrik 2019, por interesi nga ekipet e tjera po e ndalon atë që të nënshkruaj.

Kontrata e tanishme e Mata-s e sheh atë të fitojë 140,000 funta në javë, por fakti se nënshkrimi i tij do të përfshinte asnjë tarifë transferimi do të thotë që Barca e sheh atë si një transferim i lirë në mes të një tregu të fryrë gjithnjë.

Blaugranët tashmë kanë siguruar shërbimet e një mesfushori për sezonin e ardhshëm pas përfundimit të kapjes së 75 milionë eurove të Frenkie De Jong të Ajax të mërkurën.

Ata vazhdojnë të jenë të lidhur me Adrien Rabiot të PSG-së, i cili gjithashtu do të jetë i lirë në këtë verë.

Pasi u bashkua me Man Utd në janar 2014, Mata ka bërë 208 paraqitje për kampionët e futbollit anglez, duke shënuar 44 gola dhe duke kontribuar me 35 asistime.