Arsyet e rikthimit befasues të Dani Alves në Barcelonë

Xavi shpreson që personaliteti i tij të ndikohet nga shokët e skuadrës.

13.11.2021 / Sport

Arsyet e rikthimit befasues të Dani Alves në Barcelonë
Foto: Ilustrim

Trajneri i ri i Barcelonës, Xavi Hernandez, ka humbur pak kohë për të bërë nënshkrimin e tij të parë dhe kjo sepse ai e di se çfarë mund të sjellë Dani Alves në këtë skuadër, sa jashtë fushës dhe në të, për sa i përket karakterit dhe personalitetit.

Xavi po kërkon që ish-shoku i tij i skuadrës, me të cilin luajti për shtatë vite të suksesshme në Camp Nou, të udhëheqë rrugën për sa i përket mentalitetit dhe profesionalizmit. Skuadra e Blaugranas është, në përgjithësi, një e re dhe një drejtues tjetër i dhomës së zhveshjes do të jetë i dobishëm.


Nuk ka asnjë njeri më të kualifikuar në futboll, pasi asnjë lojtar në histori nuk ka fituar aq trofe sa Dani Alves. Fakti që ai është ende duke luajtur në nivelin më të lartë dhe për vendin e tij, në moshën 38-vjeçare, është gjithashtu një dëshmi e përkushtimit dhe etikës së tij të punës, e cila duhet të jetë një shembull për t’u ndjekur për ata që janë në fazat e hershme të karrierës së tyre.

Braziliani ka qenë atje dhe i ka bërë të gjitha dhe ka marrë shumë njohuri për lojën gjatë rrugës. Roli i tij do të jetë rreth mbajtjes së standardeve dhe shpirtit të lartë dhe transmetimit të aftësive të tij të menaxhimit të lojës.

Me Alves në fushë, Barcelona me siguri nuk do të kishte lejuar që Celta Vigo të rikthehej nga 3-0 në ndeshjen e fundit të La Liga Santander. Përvoja e tij duhet t’i ndihmojë ata të shohin lojëra të tilla jashtë dhe të mos humbasin kontrollin.

Përmirësim në krahun e djathtë

Ndërsa ka shumë për të thënë për gjërat e paprekshme që Dani Alves sjell në Barcelonë pas kthimit të tij, nuk duhet harruar se ai luajti për Brazilin në shtator. Pra, ai nuk do të jetë një trajner tjetër, ai po vjen të luajë.

Opsionet aktuale të Xavi në krahun e djathtë – derisa Alves të mund të luajë në janar – janë Sergino Dest, Oscar Mingueza dhe Sergi Roberto. Desti është ende një punë në vazhdim, ndonëse ka shënuar përmirësime këtë vit, ndërsa dy të fundit nuk janë mbrojtës natyralë.

Dest do të luajë gjithashtu lojëra në të majtë për t’i dhënë pushim Jordi Alba, pasi Alejandro Balde është ende shumë i papërpunuar për t’u thirrur për lojëra më të mëdha.

E gjithë kjo do të thotë se Alves do të ketë një rol të madh për të luajtur në gjysmën e dytë të sezonit, edhe nëse në moshën 38-vjeçare, minutat e tij duhet të racionohen.

Pse të shkojmë tek mjeku kur ndihemi mirë?!

Mjekët këshillojnë kontrolle të vazhdueshme mjekësore çdo 6 muaj apo 1 vit në çfarëdo moshe të jeni, mirëpo pas kalimit...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *