Arsenali pajtohet me marrëveshje prej 8 milion euro për të nënshkruar David Luiz nga Chelsea

Arsenali pajtohet me marrëveshje prej 8 milion euro për të nënshkruar David Luiz nga Chelsea
Çlirim Gashi

08.08.2019 / Sport

Qendërmbrojtësi nënshkroi një kontratë të re në Stamford Bridge në maj, por nuk do e shehë si të arsyeshme atë marrëveshje ndërsa ai kalon nëpër Londër.

Arsenali ka arritur një marrëveshje për transferimin prej 8 milioneuro të David Luiz nga Chelsea, për t’u bashkuar me Gunners në një marrëveshje dy-vjeçare, pavarësisht se Blues nuk është në gjendje të nënshkruajë një zëvendësim.

Chelsea aktualisht nuk është në gjendje të sjellë futbollistë të rinj për shkak të një ndalese transferimi me dy dritare pasi FIFA gjeti që klubi të mos shkelte rregullat në lidhje me transferimin ndërkombëtar dhe regjistrimin e lojtarëve nën moshën 18 vjeç.

Arsenal, ndërkohë, ka qenë në treg për një qendërmbrojtës të ri pas një sezoni të dobët në mbrapa në 2018-19 dhe lëvizja e ish-kapitenit Laurent Koscielny në Bordeaux vetëm sa ka rritur nevojën për përforcime.

RAPORTO