Arsenali nënshkruan me portierin Ryan si huazim deri në fund të sezonit

Portieri i Australisë, Mat Ryan ka nënshkruar për klubin e tij të fëmijërisë Arsenal si huazim nga Brighton dhe Hove Albion deri në fund të sezonit.

Topçinjtë njoftuan se 28-vjeçari do të “sigurojë konkurrencë dhe mbështetje” për Bernd Leno dhe Runar Alex Runarsson pasi Matt Macey u bashkua me Hibernian në Skoci.

Leno ka filluar të gjitha 19 ndeshjet e Premier League për Arsenalin deri më tani këtë sezon pasi Emiliano Martinez u lejua në fillim të largohej për në Aston Villa.

Runarsson ka bërë katër paraqitje të UEFA Europa League dhe një tjetër në Carabao Cup.

28 vjeçari, Ryan kishte qenë i rregullt për Brighton, duke luajtur 121 ndeshje të Premier League në tre sezone e gjysmë, por kohët e fundit humbi vendin e tij nga portieri spanjoll Robert Sanchez.

Bosi i Arsenalit Mikel Arteta tha: “Ne e njohim Matin shumë mirë përmes paraqitjeve të tij me Brighton në sezonet e fundit dhe ai sjell cilësi shtesë në skuadrën tonë.

“Mat ka përvojë shumë të mirë të Premier League dhe ka luajtur mbi 100 herë në kampionat, gjë që do të na përfitojë shumë brenda dhe jashtë fushe.

“Ne e mirëpresim Mat në Arsenal dhe shpresojmë të punojmë me të këtë sezon.”

Portieri, ndërkohë shkroi në Twitter për të thënë se ai ishte “gumëzhimë” për t’u bashkuar me klubin që mbështeste si fëmijë.

Ryan, i cili ka 59 paraqitje për Chelsea, do të veshë fanellën me numrin 33 pasi të bëhet nënshkrimi i parë i Arsenalit në afatin kalimtar të janarit.

Drejtori teknik Edu shtoi: “Mat është një portier me përvojë, një talent i dëshmuar në Premier League dhe gjithashtu ka luajtur shumë ndeshje ndërkombëtare për Australinë.

“Mat do të forcojë më tej skuadrën tonë me përvojën dhe njohuritë e tij për të luajtur në nivelin më të lartë.

“Pas lëvizjes së fundit të Matt Macey në Hibernian, Mat do të sigurojë konkurrencë shumë të mirë dhe mbështetje pozitive për të gjithë portierët tanë.

“Ne po presim që ai të integrohet shpejt në formacionin këtu në Arsenal.”

RAPORTO