Arritjet historike të Ballkanit e lartësojnë futbollin e Kosovës në renditjen e UEFA-s

  • 05.11.2022
Arritjet historike të Ballkanit e lartësojnë futbollin e Kosovës në renditjen e UEFA-s

Futbolli i Kosovës po vazhdon të ngjitet në ranglistën e UEFA-s për ligat më të mira në Evropë.

Liga kryesore e vendit tonë duhet t’i falënderohet Ballkanit për këtë ngjitje të vazhdueshme, pasi ecuria e tyre në Ligën e Konferencës ka sjell rezultate pozitive në të gjitha aspektet.

UEFA Calculator” ka sjell renditjet e fundit të të gjitha ligave, derisa Albi Mall Superliga e Kosovës renditet si e 33-ta në Evropë.


Fillimisht, futbolli ynë ishte në vendin e 36-të, më pas në të 34-in, duke u ngjitur më pas për një pozitë më lartë.

Ballkani ia doli të shkonte deri në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës dhe sipas UEFA-s është klubi më i mirë në vendin tonë.

Një ecuri e keqe ishte për Llapin, derisa shtëpia e futbollit evropian e ka vlerësua si më të dobëtin në aspektin e garave evropiane.

Përveç Ballkanit, Drita ia doli po ashtu që të kalonte një raund në garën më të re të UEFA-s, por ishte e pa fat – pasi u përball me një kundërshtar të fortë si Antwerp.

Në anën tjetër, Gjilani dhe Llapi u eliminuan në raundin e parë të Ligës së Konferencës, duke e lënë skuadrën nga Suhareka të garonte e vetme nga futbolli kosovar në këtë kompeticion.

Vlen të cekte se Shqipëria po vazhdon të ketë rënie në renditjen e UEFA-s, pasi aktualisht pozicionohet në vendin e 49-të./Telegrafi/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë