Akil Gjakova i jashtëzakonshëm, kalon në finalen e Lisbonës

17.04.2021

Akil Gjakova ka kaluar në finale në Kampionatin Evropian të xhudos që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Në çerekfinale mundi rusin Musa Mogushkov, kategoria 73 kg. Gjakova është përballur në gjysëmfinale të Evropianit në Lisbonë me zviceranin Nils Stump. Në kategorinë 73 kilogramë, xhudisti ynë ka arritur të mposht me IPPON zviceranin. Gjakova është […]

Akil Gjakova i jashtëzakonshëm, kalon në finalen e Lisbonës Foto: Ilustrim

Akil Gjakova ka kaluar në finale në Kampionatin Evropian të xhudos që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë.

Në çerekfinale mundi rusin Musa Mogushkov, kategoria 73 kg.

Gjakova është përballur në gjysëmfinale të Evropianit në Lisbonë me zviceranin Nils Stump.

Në kategorinë 73 kilogramë, xhudisti ynë ka arritur të mposht me IPPON zviceranin.

Gjakova është kualifikuar në finale të Evropianit që po mbahet në Lisbonë dhe i ka siguruar një medalje shtetit të Kosovës.

Në finale ai do të përballet me izraelitin Tohar Butbul.