Bizneset Vende Pune Ofertat

Slloveni, mungesë e theksuar e punëtorëve për gati 100 profesione!

Slloveni, mungesë e theksuar e punëtorëve për gati 100 profesione!

14.10.2023 Slloveni

Çdo vit gjatë pesë viteve të fundit në Slloveni, ka pasur një mungesë prej 10 deri në 15,000 punëtorë të rinj për shkak të plakjes së popullsisë dhe shkallës së ulët të lindjeve. Parashikimet për të ardhmen janë edhe më kritike. Kompanitë e shëndetit do të mbyllen dhe madje edhe punëtorët më të mirë do të humbasin punën e tyre ose do të shkojnë jashtë vendit. Kjo është një pamje realiste me të cilën duhet të pajtohet Sllovenia.

Për të dytin muaj radhazi, numri i të papunëve ishte më i ulëti në Slloveni që nga viti 1990. Në fund të majit, 47,186 persona u regjistruan si të papunë, që është 2,9% më pak se në prill dhe 15,5% më pak se maji i kaluar.

Nga fillimi i vitit deri në fund të majit, punëdhënësit shpallën 72,242 vende të lira pune , 5,2% më pak se vitin e kaluar në këtë kohë. Në të njëjtën kohë, ekonomia sllovene po përballet me një tjetër fenomen negativ, i cili është një problem në rritje për shumë kompani.

Në Slloveni, aktualisht ka mungesë të personelit për gati njëqind profesione, kryesisht në fushën e kujdesit shëndetësor, teknologjisë informative, arsimit, ndërtimit, transportit dhe mikpritjes. Nëse në të kaluarën e kemi zëvendësuar me sukses mungesën e punëtorëve për një kohë të gjatë me punëtorë nga Ballkani, ky grup i personelit është praktikisht i zbrazët.

Megjithë ngadalësimin e zhvillimit ekonomik, ka ende nevojë për rreth 25,000 punëtorë në Slloveni, ” thotë Brane Parazajda , drejtor i agjencisë së HR Prohuman Slovenia. Bashkëbiseduesi është kritik për procedurat e ndërlikuara që pengojnë punësimin e punëtorëve nga vendet e treta në Slloveni, gjë që do të zgjidhte mungesën në industritë më kritike.

Në një tryezë të rrumbullakët të fundit mbi sfidat dhe zgjidhjet në fushën e rekrutimit, pjesëmarrësit ranë dakord se legjislacioni aktual nuk inkurajon punësimin e punëtorëve nga vendet e huaja që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian, edhe pse ekonomia sllovene ka nevojë urgjente për këta punëtorë. Cila është arsyeja për këtë? Pavarësisht nga ngadalësimi ekonomik, ka ende nevojë për rreth 25,000 punëtorë në Slloveni.

Ne të gjithë mendojmë vetëm se si këta punëtorë që vijnë do ta mbushin boshllëkun në procesin e punës, por askush nuk e merr parasysh se këta njerëz janë në një mjedis krejtësisht të ri, të rrethuar nga njerëz që nuk janë të afërt me ta nga ana gjuhësore apo kulturore. Ngjashëm me mënyrën se si të huajt duhet të përshtaten me kushtet sllovene, kompanitë duhet të përshtaten me të huajt. Kjo do të thotë që menaxhmenti duhet të fusë të paktën një gjuhë të huaj në procesin e punës dhe të caktojë dikë nga kompania për t’i ndihmuar ata.Besoj se është e nevojshme të fillohet me një grup të vogël të huajsh që do të përshtaten me kushtet sllovene dhe do ta ndajnë këtë praktikë me kolegët e ardhshëm nga vendet nga vijnë.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Slloveni, arrestohet shqiptari që po transportone 18 emigrantë

Slloveni, arrestohet shqiptari që po transportone 18 emigrantë

Policia ka kapur të shtunën një shtetas të Shqipërisë dhe një të Belgjikës teksa transportonin ilegalisht emigrantë.

Në autostradën afër Logatecit në mëngjes është ndalur një furgon me targa shqiptare, në të cilin shoferi transportonte 18 të huaj, ndërsa pasdite është ndalur një shofer belg, i cili transportonte gjashtë të huaj, njoftoi Drejtoria e Policisë (PU) Lubjanë.

Si shoferi shqiptar ashtu edhe ai belg u arrestuan nga policia, ndërsa procedimi ndaj të huajve vijon ende.

Drejtuesi i furgonit me targa shqiptare po transportonte shtetas të Turqisë, Bangladeshit dhe Indisë, të cilët kalonin ilegalisht kufirin shtetëror. Kur policia e ndaloi, ai u largua në këmbë nga vendi i ngjarjes, por shpejt u kap.

Shoferi belg po transportonte gjashtë shtetas të Rusisë të cilët kaluan ilegalisht kufirin shtetëror me një automjet personal me targa belge.

Slloveni, pronarit të një kompanie në Kranj hakerët i vjedhin disa dhjetëra mijëra euro

Slloveni, pronarit të një kompanie në Kranj hakerët i vjedhin disa dhjetëra mijëra euro

Të premten, pak para orës 13, policia e Kranjit është njoftuar për mashtrimin nga persona të panjohur. Pronari i kompanisë iu dërgua një email ku thuhej se llogaria bankare e kompanisë ishte komprometuar dhe se ai duhet të modifikonte informacionin. I janë vjedhur dhjetëra mijëra euro. 

Pasi mashtruesit informuan fillimisht pronarin e biznesit se llogaria ishte komprometuar dhe se ai duhet të modifikonte informacionin, ata e thirrën në telefon.

Ata u ofruan ndihmë për rregullimin dhe viktima i ndoqi. Më pas, persona të panjohur, të paraqitur si përfaqësues të bankës ku viktima ka një llogari të hapur biznesi, kanë përvetësuar në mënyrë të paligjshme disa dhjetëra mijëra euro.

Policia është duke mbledhur informacione për aktin dhe për çdo gjë do ta informojë prokurorinë kompetente të shtetit.  

Në periudhën e fundit abuzime të tilla janë të shpeshta, paralajmëron Drejtoria e Policisë Kranj.

“U kërkojmë të gjithë mbajtësve të llogarive bankare të mos bien në sy të telefonuesve dhe të mos konfirmojnë asnjë lidhje që marrin me e-mail ose në formën e mesazheve të tjera, p.sh. SMS. Ata nuk duhet të japin asnjë informacion personal, aq më pak informacion bankar. Për këtë kemi dhënë edhe këshilla parandaluese për qytetarët përmes të gjitha kanaleve të komunikimit të policisë prej kohësh.

Çdo individ mund të parandalojë abuzimin duke mos u përgjigjur, konfirmuar dhe dhënë asnjë informacion tek të tjerët. Thjesht fshini mesazhin ose bllokoni dërguesin. Sigurohuni dhe kontrolloni gjithçka përpara çdo aktiviteti. Kujdesuni për pronën tuaj!” ka paralajmëruar policia.

Slloveni, i gjenden 10 persona në veturë, arrestohet 25 vjeçari për trafikim të imigrantëve

Slloveni, i gjenden 10 persona në veturë, arrestohet 25 vjeçari për trafikim të imigrantëve

Të dielën e kaluar, policët e Novo Goricës arrestuan një shtetas suedez i cili po transportonte dhjetë shtetas të Turqisë, mes të cilëve dy fëmijë, të cilët kaluan kufirin ilegalisht me një makinë private. Para se të ndalohej, ai iku nga policia dhe u përplas me një mur betoni përballë një pallati. 

Pasditen e së dielës së kaluar, gjatë kryerjes së detyrave të rregullta policore në zonën e Ajshevicës, afër kufirit me Italinë, efektivët e Komisariatit të Policisë për Masat Kompensuese Nova Goricë kanë vërejtur një veturë Audi A6 me targa suedeze, e cila lëvizte relativisht ngadalë dhe dukej se ishte shumë i ngarkuar.

Më pas, zyrtarët e njësisë policore e kanë përcjellë veturën e përmendur përgjatë Vipavska cesta për shkak të dyshimit se bëhet fjalë për migrim ilegal ose se me veturë janë duke u transportuar migrantë ilegalë. Kur policia ka ardhur tek ai me qëllim të kontrollit të mjetit dhe drejtuesit të mjetit, drejtuesi i mjetit të huaj është larguar nga parkingu i lartpërmendur me shpejtësi të madhe në drejtim të ish-kalimit kufitar në Rozhna Dolina.

Duke tentuar të arratisej nga policia, drejtuesi i automjetit është përplasur me një mur, ku nga makina e dëmtuar kanë zbritur dhjetë të huaj, mes të cilëve edhe dy fëmijë që kanë qenë pasagjerë në mjetin e përmendur. Në vazhdim të procedurës kanë konstatuar se të gjithë shtetasit që nuk i kanë plotësuar kushtet për hyrje, transit apo qëndrim në territorin e Sllovenisë janë shtetas të Turqisë.

Të gjithë të huajt aplikuan për mbrojtje ndërkombëtare në procedurën pasuese. Në vazhdim të procedurës, u konstatua se shoferi 25-vjeçar, shtetas suedez, planifikonte të transportonte emigrantë të paligjshëm drejt Italisë. Po ashtu ata kanë konstatuar se shoferi i përmendur nuk kishte patentë shofer të vlefshëm.

Në përputhje me dispozitat e Ligjit për Procedurën Penale, policia kriminale e Novogorizit e ka arrestuar 25-vjeçarin suedez dhe e ka ndaluar në ambientet e policisë. Oficerët kriminalë të Departamentit të Policisë Kriminale në Policinë e Novë Goricës e kanë sjellë shoferin të nesërmen dhe ia kanë dorëzuar gjyqtarit hetues kujdestar të Gjykatës së Qarkut Nova Goricë për procedurë të mëtutjeshme. Pas seancës, gjyqtari hetues ka caktuar masën e paraburgimit për të dyshuarin 25-vjeçar. 

Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë