Bizneset Vende Pune Ofertat

Më shumë se 44,000 njerëz kanë hyrë ilegalisht në Slloveni këtë vit

Më shumë se 44,000 njerëz kanë hyrë ilegalisht në Slloveni këtë vit

06.11.2023 Slloveni

Më shumë se 44,000 njerëz kanë hyrë ilegalisht në Slloveni këtë vit, që është pothuajse tre herë më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. 

Krahas kontrolleve në kufirin Slloveno-Kroat, policët kontrollojnë rreptësisht edhe kufirin e gjelbër mes dy vendeve. 

Rigonce është një fshat me vetëm 150 banorë, pikërisht pranë kufirit kroat. Ky është ende një nga vendet kryesore ku të gjithë ata që ikin nga jugu në veri, drejt sigurisë, hyjnë në Slloveni. Këtë vit, më shumë se 34,000 njerëz hynë ilegalisht në Slloveni në zonën e Administratës së Policisë së Novo mesto, gjashtë herë më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Për shumicën e personave, Sllovenia është vetëm një pjesë e rrugës për në Evropë. Kur policia i përgjon, shumica prej tyre shprehin qëllimin e tyre për të kërkuar azil. Vitin e kaluar, më shumë se 31,000 refugjatë e bënë këtë, këtë vit tashmë më shumë se 40,000 të tillë.

Nuk e di ku të shkoj. Sllovenia është qëllimi im, do të doja të qëndroja këtu”, thotë 39-vjeçari Adamou Eugen Kobi, ndërsa pret të shohë se si do të jetë fati i tij. Ai u arratis në Slloveni nga Kameruni, ku lufta mes separatistëve dhe forcave qeveritare është ndezur për të gjashtën vit. “Jam në proces të marrjes së mbrojtjes ndërkombëtare në Slloveni, kjo është hera e dytë që jam në këtë proces. Tani jam në pritje të një vendimi, deri më tani nuk e kam marrë. Nuk e di se çfarë do të ndodhë. Jam këtu, po përpiqem, po mësoj sllovenisht, por është e vështirë, për shkak të gjithë stresit.”

“Shumë njerëz kalojnë Slloveninë, por shumë pak prej tyre qëndrojnë. Dhe ata që qëndrojnë, sepse marrin pjesë në procedura, ndëshkohen, kështu që pak a shumë në shiritin transportues marrin vendime për kthimin në Kroaci. Shumë nga këta njerëz janë aktualisht të punësuar, kanë ndihmuar në restaurimin e dëmeve nga përmbytjet, janë integruar në shoqëri, por mesazhi i ministrisë është: Jo, nuk jeni të mirëpritur këtu” thotë Miha Blazhiç nga nisma e migrantëve.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Slloveni, arrestohet shqiptari që po transportone 18 emigrantë

Slloveni, arrestohet shqiptari që po transportone 18 emigrantë

Policia ka kapur të shtunën një shtetas të Shqipërisë dhe një të Belgjikës teksa transportonin ilegalisht emigrantë.

Në autostradën afër Logatecit në mëngjes është ndalur një furgon me targa shqiptare, në të cilin shoferi transportonte 18 të huaj, ndërsa pasdite është ndalur një shofer belg, i cili transportonte gjashtë të huaj, njoftoi Drejtoria e Policisë (PU) Lubjanë.

Si shoferi shqiptar ashtu edhe ai belg u arrestuan nga policia, ndërsa procedimi ndaj të huajve vijon ende.

Drejtuesi i furgonit me targa shqiptare po transportonte shtetas të Turqisë, Bangladeshit dhe Indisë, të cilët kalonin ilegalisht kufirin shtetëror. Kur policia e ndaloi, ai u largua në këmbë nga vendi i ngjarjes, por shpejt u kap.

Shoferi belg po transportonte gjashtë shtetas të Rusisë të cilët kaluan ilegalisht kufirin shtetëror me një automjet personal me targa belge.

Slloveni, pronarit të një kompanie në Kranj hakerët i vjedhin disa dhjetëra mijëra euro

Slloveni, pronarit të një kompanie në Kranj hakerët i vjedhin disa dhjetëra mijëra euro

Të premten, pak para orës 13, policia e Kranjit është njoftuar për mashtrimin nga persona të panjohur. Pronari i kompanisë iu dërgua një email ku thuhej se llogaria bankare e kompanisë ishte komprometuar dhe se ai duhet të modifikonte informacionin. I janë vjedhur dhjetëra mijëra euro. 

Pasi mashtruesit informuan fillimisht pronarin e biznesit se llogaria ishte komprometuar dhe se ai duhet të modifikonte informacionin, ata e thirrën në telefon.

Ata u ofruan ndihmë për rregullimin dhe viktima i ndoqi. Më pas, persona të panjohur, të paraqitur si përfaqësues të bankës ku viktima ka një llogari të hapur biznesi, kanë përvetësuar në mënyrë të paligjshme disa dhjetëra mijëra euro.

Policia është duke mbledhur informacione për aktin dhe për çdo gjë do ta informojë prokurorinë kompetente të shtetit.  

Në periudhën e fundit abuzime të tilla janë të shpeshta, paralajmëron Drejtoria e Policisë Kranj.

“U kërkojmë të gjithë mbajtësve të llogarive bankare të mos bien në sy të telefonuesve dhe të mos konfirmojnë asnjë lidhje që marrin me e-mail ose në formën e mesazheve të tjera, p.sh. SMS. Ata nuk duhet të japin asnjë informacion personal, aq më pak informacion bankar. Për këtë kemi dhënë edhe këshilla parandaluese për qytetarët përmes të gjitha kanaleve të komunikimit të policisë prej kohësh.

Çdo individ mund të parandalojë abuzimin duke mos u përgjigjur, konfirmuar dhe dhënë asnjë informacion tek të tjerët. Thjesht fshini mesazhin ose bllokoni dërguesin. Sigurohuni dhe kontrolloni gjithçka përpara çdo aktiviteti. Kujdesuni për pronën tuaj!” ka paralajmëruar policia.

Slloveni, i gjenden 10 persona në veturë, arrestohet 25 vjeçari për trafikim të imigrantëve

Slloveni, i gjenden 10 persona në veturë, arrestohet 25 vjeçari për trafikim të imigrantëve

Të dielën e kaluar, policët e Novo Goricës arrestuan një shtetas suedez i cili po transportonte dhjetë shtetas të Turqisë, mes të cilëve dy fëmijë, të cilët kaluan kufirin ilegalisht me një makinë private. Para se të ndalohej, ai iku nga policia dhe u përplas me një mur betoni përballë një pallati. 

Pasditen e së dielës së kaluar, gjatë kryerjes së detyrave të rregullta policore në zonën e Ajshevicës, afër kufirit me Italinë, efektivët e Komisariatit të Policisë për Masat Kompensuese Nova Goricë kanë vërejtur një veturë Audi A6 me targa suedeze, e cila lëvizte relativisht ngadalë dhe dukej se ishte shumë i ngarkuar.

Më pas, zyrtarët e njësisë policore e kanë përcjellë veturën e përmendur përgjatë Vipavska cesta për shkak të dyshimit se bëhet fjalë për migrim ilegal ose se me veturë janë duke u transportuar migrantë ilegalë. Kur policia ka ardhur tek ai me qëllim të kontrollit të mjetit dhe drejtuesit të mjetit, drejtuesi i mjetit të huaj është larguar nga parkingu i lartpërmendur me shpejtësi të madhe në drejtim të ish-kalimit kufitar në Rozhna Dolina.

Duke tentuar të arratisej nga policia, drejtuesi i automjetit është përplasur me një mur, ku nga makina e dëmtuar kanë zbritur dhjetë të huaj, mes të cilëve edhe dy fëmijë që kanë qenë pasagjerë në mjetin e përmendur. Në vazhdim të procedurës kanë konstatuar se të gjithë shtetasit që nuk i kanë plotësuar kushtet për hyrje, transit apo qëndrim në territorin e Sllovenisë janë shtetas të Turqisë.

Të gjithë të huajt aplikuan për mbrojtje ndërkombëtare në procedurën pasuese. Në vazhdim të procedurës, u konstatua se shoferi 25-vjeçar, shtetas suedez, planifikonte të transportonte emigrantë të paligjshëm drejt Italisë. Po ashtu ata kanë konstatuar se shoferi i përmendur nuk kishte patentë shofer të vlefshëm.

Në përputhje me dispozitat e Ligjit për Procedurën Penale, policia kriminale e Novogorizit e ka arrestuar 25-vjeçarin suedez dhe e ka ndaluar në ambientet e policisë. Oficerët kriminalë të Departamentit të Policisë Kriminale në Policinë e Novë Goricës e kanë sjellë shoferin të nesërmen dhe ia kanë dorëzuar gjyqtarit hetues kujdestar të Gjykatës së Qarkut Nova Goricë për procedurë të mëtutjeshme. Pas seancës, gjyqtari hetues ka caktuar masën e paraburgimit për të dyshuarin 25-vjeçar. 

Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë