Vitamina C për imunitet të fortë, 7 ushqimet që merret në doza të larta

Vitamina C klasifikohet si një antioksidant dhe funksioni i saj kryesor është rritja e sistemit imunitar. Është gjithashtu e nevojshme për rritjen dhe riparimin e qelizave dhe indeve në të gjithë trupin tuaj.

Vitamina C mbështet prodhimin e ligamenteve, kolagjenit (një komponent mbështetës në lëkurën tuaj) dhe enëve të gjakut.Gjithashtu ndihmon në riparimin dhe mirëmbajtjen e eshtrave dhe dhëmbëve.

Për më tepër, ajo mbron trupin tuaj kundër një sërë sëmundjesh, të tilla si ftohja e zakonshme, astma, problem të zemrës, presionin e lartë të gjakut, osteoartritin dhe rënien e shikimit për shkak të moshës.

Kjo vitaminë nevojitet gjithashtu për thithjen e duhur të hekurit nga ushqimet bimore.

Është e lehtë për të marrë sasinë e kërkuar të vitaminës C përmes dietës suaj.

Perimet dhe frutat janë burimet kryesore të këtij ushqyesi esencial

1. SPECA TË KUQ PËR MBUSHJE

Specat e kuq për mbushje (kurube) kanë 92.9 mg vitaminë C për 100 g, e cila është 97% e konsumit të rekomanduar ditor.

Përveç vitaminës C, specat e kuqe janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës K, B6 dhe E, si dhe tiamin, riboflavin, niacin, kalium, mangan, fibra diete dhe folate.

Ato janë të pasura me karotenoide, duke përfshirë alfa-carotene, beta-carotene, lycopene, lutein, cryptoxanthin, dhe zeaxanthin.

Kur të hahen rregullisht, specat e kuqe kurube ndihmojnë në zvogëlimin e fryrjes, parandalimin e hipertensionit, shikim më të mirë, dhe rritjen e shkallës metabolike të trupit.

– Ju mund të shtoni speca të copëtuara në sallata, supa, ose të pjekura në grilë apo tigan.

Së bashku me specat kurube të kuqe, varietetet e gjelbra dhe të verdha janë gjithashtu burime të mira të vitaminës C.

2. BROKOLI

Brokoli ka 89.2 mg vitaminë C për 100 g, e cila është 107% e ndihmës ushqimore të rekomanduar.

Kjo barishte e shëndetshme dhe ushqyese është e pasur me fibra.

Ushqyes të tjerë të pranishëm në të përfshijnë vitaminë A, acid folik, kalcium, kalium, magnez dhe squfur. Brokoli ofron shumë përfitime shëndetësore.

Përfshirja e saj në dietën tuaj mund të ndihmojë në humbjen e peshës, përmirësimin e shëndetit të zemrës, rregullimin e presionit të gjakut, rritjen e fuqisë së trurit, përmirësimin e shëndetit të syve dhe parandalimin e shenjave të parakohshme të plakjes.

Është gjithashtu efektive në zvogëlimin e rrezikut për disa lloje të kancerit.

– Hani të paktën 1 ½ filxhan brokoli dy ose tre herë në javë.

Ju mund ta shijoni atë të gatuar në çfarëdo mënyre që ju pëlqen.

Mos e vendosni brokolin për rigatim, pasi këto procese mund të ulin përmbajtjen e vitaminës C.

3. KIVI

Kivi i gjelbër ka 92.7 mg vitaminë C për 100 g, që është 112% e konsumit të rekomanduar ditor.

Ky frut gjithashtu përmban vitaminë A, E dhe K, si dhe kalium, bakër, kalcium, fosfor, magnez, dhe beta-carotene.

Ai ka përmbajtje të lartë fibrash dhe sasi të ulët të karbohidrateve.

Ngrënia e kivit çdo ditë ndihmon në rritjen e imunitetit, lufton stresin, bën lëkurën të shëndetshme, promovon humbjen e peshës dhe ul presionin e lartë të gjakut.

– Hani 1 kivi të mesme në ditë si një meze të shëndetshme.

Ju mund të shtoni feta kivi në sallata të freskëta, kos, dhe tarta me fruta.

Shënim: Mos hani kivi nëse jeni alergjik ndaj actinidinit.

4. LULESHTRYDHE

Luleshtrydhet kanë 58.8 mg vitaminë C për 100 g, e cila është 71% e konsumit të rekomanduar ditor.

Ata janë një burim shumë i mirë i manganeve, fibrave ushqyese dhe folatit, dhe gjithashtu përmbajnë vitaminë B6, bakër, kalium, biotinë dhe magnez.

Përveç kësaj, luleshtrydhet kanë një përmbajtje të lartë të ujit.

Promovon humbjen e peshës, zbardh dhëmbët, përmirëson shëndetin e zemrës, zvogëlon kolesterolin, lufton kancerin, dhe mbron nga sëmundja e Alzheimerit dhe Parkinsonit.

Kur hahet rregullisht, luleshtrydhet ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të lëkurës,

– Hani një grusht luleshtrydhe të pjekura mirë çdo ditë, si një meze të shëndetshme për të shijuar përfitimet e saj shëndetësore.

Ju gjithashtu mund të shtoni disa luleshtrydhe në lëngjet tuaj të preferuar, milkshake, sallatë, akullore dhe kek.

5. PORTOKALL

Portokallet kanë 53.2 mg vitaminë C për 100 g, e cila është 64% e ndihmës ushqimore të rekomanduar.

Portokallet janë ndoshta gjëja e parë që shumica e njerëzve mendojnë kur kërkojnë ushqime të pasura me vitaminë C.

Ky frut përmban gjithashtu vitaminë A dhe B, kalcium, magnez, kalium, fosfor, kolin dhe fibra diete.

Përveç kësaj, portokallet kanë më shumë se 170 fitohemikale dhe mbi 60 flavonoide me efekte të forta anti-inflamatore dhe antioksidante.

– Hani portokall ose pini lëng portokalli për të rritur imunitetin, për të luftuar problemet e lëkurës, për të ulur kolesterolin, për të mbështetur shëndetin e zemrës, për të forcuar kockat, për të ngadalësuar procesin e plakjes, për të parandaluar kancerin dhe për të përmirësuar shikimin.

Shijoni 1 deri 2 portokalle organike ose pini 1 gotë me lëng portokalli çdo ditë.

Së bashku me portokallin, grejpfrut dhe limoni gjithashtu përmbajnë një sasi të mirë të vitaminës C.

6. LAKËR E KUQE

Lakrat e kuqe përmbajnë 85 mg vitaminë C për 100 g, e cila është 102% e ndihmës së rekomanduar ditore.

Lakra e kuqe, gjithashtu përmban një sasi të mirë të vitaminës K.

Ushqyes të tjerë në to përfshijnë folatë, mangan, fibra, vitamina B1 dhe B6, kalium, fosfor dhe hekur.

Ata janë gjithashtu të pasura me fitonutrientë që parandalojnë kancerin dhe përmbajnë vetëm pak kalori.

Duke e bërë lakrën e kuqe një pjesë të rregullt të dietës tuaj, ju mund të zvogëloni rrezikun e obezitetit, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Këto gjithashtu përmirësojnë shëndetin e kockave, nivelin e energjisë dhe shikimin.

– Hani të paktën 1 deri në 2 pjata të kësaj perimeje me gjethe dy ose tri herë në javë.

Ju mund të shijoni atë të zier, në avull, të pjekur në skarë, ose ta shtoni atë në gjellë.

Sigurohuni që mos t’i zieni shumë ato. Ashtu si lakra e kuqe edhe lakrat e tjera janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës C

Shënim: Njerëzit që marrin antikoagulantë (warfarin, të shitur nën emrin Coumadin) duhet të shmangin ngrënien e lakrës për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës K.

7. ANANASI

Ananasi ka 47.8 mg të vitaminës C për 100 g, që është 58% e konsumit të rekomanduar ditor.

Ky frut i pasur me ujë është një burim natyror i bromelainit, një enzimë tretëse që ka veti anti-inflamatore.

Gjithashtu përmban vitamina A, B1 dhe B6, kalcium, kalium, bakër, fosfor, mangan, folatë dhe fibra diete.

Përveç kësaj, ajo ka përmbajtje të ulët në yndyrë.

Ananasi promovon tretje të shëndetshme, rrit imunitetin, ndihmon në humbjen e peshës, lufton inflamacionin, mbështet shëndetin oral, përmirëson shikimin, forcon kockat dhe e mban lëkurën të shëndetshme.

– Hani 1 filxhan copë të freskëta ananasi çdo ditë ose shtojeni atë në sallatë frutash, salca dhe pica.

Mund të shijoni këtë frut të shijshëm edhe të pjekur në skarë.

Shumë njerëz gjithashtu pëlqejnë të pinë lëng ananasi.

Shenjat e mungesës së vitaminës C?

Shenjat dhe simptomat që lidhen me mungesën e vitaminës C janë:

Lëkura e thatë

Humbja e dhëmbëve

Lodhje

Zvogëlimi i aftësisë për të shmangur infeksionet

Rritja e tendencës për t’u mavijosur ose gjakosur

Ënjtje e nyjeve

Humbja e flokëve dhe fundet e tyre të ndara

Gjak nga hundët

Mangësia e rëndë e kësaj vitamine quhet skorbut.

Po kur e merrni si esktrakt, cila është doza

Kjo është shumë e nevojshme për një sistem imun të fortë, për kolagjenin dhe formimin e muskujve, për prodhimin e energjisë, dhe si një antioksidant.

Në një studim të realizuar tek 1038 mjek dhe gratë e tyre, ato me një konsumim ditor prej 140 mg Vitaminë C kishin shenjat dhe sëmundjet më të ulëta.

Ky konsumim, afërsisht dhjetë herë nevojat ditore, është e afërt me atë të paraardhësve tanë.

Një numër i madh studimesh kanë konkluduar se përdorimi i vitaminës C redukton rrezikun e kancerit.

Statusi i vitaminës C dhe densiteti i kockave bie në moshën tridhjetë e pesë vjeçare.

Studime të shumta kanë treguar që vitamina C është e lidhur me përmirësimin e densitetit të kockave ashtu sikundër edhe në ruajtjen e absorbimit të hekurit, duke na dhënë neve arsye të mira për të rritur konsumin tonë me moshën.

Roli mbrojtës i vitaminës C kundër kancerave të ndryshme, sëmundjes kardiovaskulare dhe të ftohurave të zakonshme bëhet shumë thelbësore vetëm kur konsumimi është nën 400 deri në 1000 mg në ditë.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.