Përfitimet shëndetësore Vetitë shëruese të hudhrës dhe mjaltit

Përfitimet shëndetësore të të dy përbërësve janë të dokumentuara gjerësisht, por a keni menduar ndonjëherë se çfarë do të ndodhte nëse do t’i kombinonit të dyja bashkë?

Hudhra përmban një përbërës kimik natyral të quajtur allicin, i cili është një aminoacid. Ky element është përdorur me sukses për trajtimin e infeksioneve rezistente ndaj ilaçeve. Një studim kanadez tregoi gjithashtu se pacientët që vuanin nga ftohja e zakonshme përfituan nga trajtimi me alicin.

Sa për mjaltin, përdorimi i tij për luftimin e baktereve shkon në Egjiptin e lashtë! Shkencëtarët kanë identifikuar peroksidin e hidrogjenit të kompleksit të fuqishëm në mjaltë, i cili ndihmon për llogari të aktivitetit të tij të jashtëzakonshëm antimikrobik. Disa studiues madje besojnë se mjalti, si hudhra, mund të jetë një nga çelësat për të luftuar numrin në rritje të mikrobeve dhe “superbugëve” që kanë zhvilluar rezistencë ndaj antibiotikëve, transmeton Indeksonline.

Një përfitim tjetër i mjaltit është aftësia e tij që ndihmon në luftimin e alergjive duke i ekspozuar njerëzit në sasi të vogla poleni nga lulet dhe pemët lokale.

Kështu që të dy hudhrat dhe mjalti kanë shumë për të ofruar sa i përket luftimit të gjërave të këqija që ju sëmurin, veçanërisht në ditët e ftohta dhe të lagura të dimrit. Por ata gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të detoksifikoni sistemin tuaj dhe të humbni peshë.

Për një kurë njëjavore që do të ndihmojë në parandalimin e ngritjes së kolesterolit të keq, uljen e presionit të gjakut, barazimin e sheqerit në gjak dhe pastrimin e zorrës tuaj, provoni të kombinoni mjaltin dhe hudhrën për të dyfishuar vetitë e tyre shëruese.

Së pari, shtypni dy apo tre karafila të hudhrës pastaj shtoni një lugë gjelle mjaltë. Sigurohuni që të përdorni mjaltë të papërpunuar. Pastaj hajeni këtë kombinim në stomak bosh, përpara se të hani një vakt ose të pini ndonjë gjë.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.