Vaksina e Moderna-s kundër coronavirusit rezultoi rreth 95% efektive

Kompania amerikane e bioteknologjisë Moderna ka lansuar rezultatet e testimit të gjerë të vaksinës eksperimentale kundër coronavirusit.

Një analizë e përkohshme e lëshuar të hënën, dhe bazuar në 95 pacientë me infeksione të konfirmuara me Covid, zbuloi se vaksina kandidate ka një efikasitet prej 94.5%. Kompania tha se kishte në plan të aplikonte tek rregullatori amerikan, Administrata e Ushqimit dhe Barnave, për autorizimin e përdorimit emergjent në javët e ardhshme. 

Rezultatet janë lajmet më të fundit inkurajues që dalin nga përpjekja marramendëse për të zhvilluar një vaksinë kundër koronavirusit dhe ndjekin një analizë të ngjashme të përkohshme në fillim të këtij muaji nga një bashkëpunim midis Pfizer dhe firmës gjermane BioNTech , e cila sugjeron që vaksina e saj është 90% efektive në parandalimin e sëmundjes, shkruan The Guardian përcjellë SuharekaOnline.

Vaksina Moderna, e cila po provohet në më shumë se 30,000 vullnetarë, nuk pritet të jetë në dispozicion jashtë SHBA deri vitin e ardhshëm. Kompania e bioteknologjisë tha se do të kishte 20 milion doza të gatshme për të dërguar në SH.B.A. para fundit të vitit 2020 dhe shpresonte të prodhonte 500 deri në 1 miliardë doza globale vitin e ardhshëm.

Deri më tani, Mbretëria e Bashkuar nuk qëndron për të përfituar nga vaksina, por një zëdhënës i qeverisë konfirmoi se ishte në “diskutime të përparuara” për ta blerë atë. Moderna ka rënë dakord të sigurojë SHBA me 100 milion doza, me një mundësi për të blerë 400 milion më shumë. Japonia, Kanada, Zvicra, Katari dhe Izraeli gjithashtu kanë nënshkruar marrëveshje dhe komisioni Evropian ka një “marrëveshje të mundshme blerjeje” për doza 80 milion-160 milion. Mbretëria e Bashkuar zgjodhi të mos merrte pjesë në skemën e blerjes së vaksinave të BE, me sekretarin e shëndetësisë, Matt Hancock, duke argumentuar në korrik se qeveria mund të siguronte vaksina më shpejt vetë.

Egzon Sadikaj nga Sopija është diagnostifikuar me kancer dhe ka nevojë për ndihmën tuaj

Të nderuar njerëz të vullnetit të mirë, i riu Egzon Sadikaj nga fshati Sopijë e Suharekës është diagnostifikuar me kancer. Shërimi i tij kërkon trajtim jashtë shtetit të Kosovës.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.