Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Ushqimet që duhet t’i konsumoni në mëngjes për t’i dhënë energji trurit

15.02.2020 / Shëndeti

Ushqimet që duhet t’i konsumoni në mëngjes për t’i dhënë energji trurit
Foto: Ilustrim

Duke qenë se mëngjesi aktivizon metabolizmin, njerëzit që hanë mëngjes priren të kenë një peshë të shëndetshme trupore.

Por a e dini se mëngjesi gjithashtu aktivizon trurin tuaj? Natyrisht flasim për një mëngjes të mirë, i cili nuk është një tenxhere plot me drithëra me sheqer dhe pa kalori, transmeton Monitor.

Tërshërë

Kur zgjoheni, truri juaj ka nevojë për një furnizim të shëndetshëm të sheqerit në gjak ose glukozës. Edhe pse një mëngjes me sheqer do të rrisë shpejt nivelin e sheqerit në gjak, një rënie në glukozë do të ndodhë disa orë më vonë. Bollguri integral (si drithërat), nga ana tjetër, absorbohet ngadalë nga trupi. Në vend që të marrë shumë sheqer, niveli i sheqerit në gjak do të rritet me një ritëm të ngadalshëm dhe të qëndrueshëm.


Vezë

Vezët janë një opsion tradicional për në mëngjes. Ata janë të pasura me proteina dhe për shkak se proteina do shumë kohë që të tretet nga trupi ynë, ne ndjehemi të ngopur për më shumë kohë. Kjo do të thotë se jo vetëm që ndihmon në kontrollin e peshës, por gjithashtu ndihmon në ruajtjen e sheqerit në gjak dhe vigjilencën mendore në nivele të shëndetshme. E bardha e vezës është ajo që përmban kryesisht formën më të pastër të proteinave në përbërjen e saj. Cilësia e lartë e proteinave të vezëve ndihmon trupin t’i përthithë më mirë. Jo vetëm kaq, vezët janë plot me vitamina dhe minerale, të cilët janë përbërës të tjerë të nevojshëm për të mbajtur në punë trupin dhe mendjen së bashku.

Bukë integrale me gjalpë kikiriku

Përveç të qenit i shijshëm, ky mëngjes është një trajtim i vërtetë. Me gjalpë kikiriku, ju merrni përfitimet e proteinave (gjë që ju bën të ndiheni më të ngopur). Me bukë integrale ju merrni cilësinë integrale që mban nivelin e sheqerit në gjak dhe përshtatet gjatë gjithë mëngjesit.

Kos grek

Konsumimi i kosit grek për mëngjes nuk është asgjë e re, pasi kohët e fundit kosi grek është globalizuar. Ky lloj kosi nuk ka vetëm dy herë më shumë proteina se kosi normal, por është më i pasur dhe më i fortë se kosi tradicional. Proteinat ekstra do t’ju bëjnë të ndiheni më të ngopur gjatë mëngjesit.

Darka për mëngjes

Pse të mos i ndryshoni gjërat dhe të përgatitni darkë për mëngjes? Sigurisht që nuk ka rregulla që thonë se nuk mundesh. Dhe nëse ju mërziteni duke ngrënë të njëjtin ushqim çdo mëngjes, ngrënia e darkës në mëngjes mund të thyej monotoninë.

Natyrisht ne nuk po flasim për një pizza të ftohtë. Mendoni për një patate të pjekura me një kos grek të spërkatur me chives ose një supë me perime dhe bukë integrale. Në realitet, kreativiteti nuk ka kufizime dhe ju mund të krijoni një mori ushqimesh ushqyese që do t’ju ndihmojnë të ndiheni mirë gjatë ditës.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *