Bizneset Vende Pune Ofertat

Solucionet me kripë, hudhra – këshilla praktike për qetësimin e simptomave të gripit

Solucionet me kripë, hudhra – këshilla praktike për qetësimin e simptomave të gripit

19.11.2021 Shëndeti

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Këshilla për zbutjen e simptomave të gripit

Pushim në shtëpi

Gripi është një sëmundje e transmetueshme, ndaj është e udhës që të merrni leje nga puna apo nga shkolla.

Kështu bëni të mundur që jo vetëm të mos rrezikoni shëndetin e të tjerëve, por edhe të merrni kohën e duhur që ju duhet për pushim.

Lëngjet

Ekspertët këshillojnë që të pini sa më shumë lëngje, kryesisht çaj, vitamina dhe supë me mish pule.

Lëngjet e ngrohta do të ndihmojnë në shkrirjen e sekrecioneve dhe në zbutjen e kollës. Aroma e çajit në veçanti, zhbllokon hundët, ju hidraton dhe zbut fytin e acaruar.

Çaji i malit dhe çajrat bimorë kanë përfitime shtesë, sepse janë të pasur me antioksidantë.

Kjo e fundit ka tendencën të zgjasë dhe është e nevojshme që me rekomandimin e mjekut të merrni shurup kolle të cilin duhet ta përdorni sipas rekomandimit.

Hudhra

Hudhra largon bakteret dhe duhet ngrënë çdo ditë.

Në rastin e sëmundjeve, konsumi i saj zhbllokon hundët dhe rrugët e frymëmarrjes.

Banja me avull

Banja me avull është shumë ngushëlluese për të gjithë trupin e plogësht.

Nëse nuk keni fuqi për një dush të nxehtë, mbuloni kokën me peshqir dhe nuhasni avullin e ujit të nxehtë, duke u çliruar nga sekrecionet e akumuluara në rrugët e frymëmarrjes.

Solucionet me kripë

Përzieni çerek luge çaji me kripë me të njëjtën sasi sodë buke dhe ujë.

Përdorni një shiringë pa gjilpërë, për të shpëlarë hundët dy ose tre herë në ditë dhe shumë shpejt do të merrni frymë lirisht.

Flini gjumë

Gjumi është i domosdoshëm për të mposhtur gripin dhe të ftohurin.

Flini 7-9 orë që të rimëkëmbeni. Mos e neglizhoni asnjëherë vizitën te mjeku në rastet kur simptomat e gripit përkeqësohen.

Solucionet Anti-Grip

Pas vizitës, mjeku mund t’ju rekomandojë marrjen e solucioneve kundër gripit që treten në ujë.

Merrini ato sipas këshillës së mjekut duke treguar kujdes për të mos e tepruar.

SuharekaOnline Media Rr. Brigada 123, pn, 23000 Suharekë,
Kosovë
Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë