Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Shenjat që tregojnë se sytë kanë nevojë për pushim

23.08.2021 / Shëndeti

Shenjat që tregojnë se sytë kanë nevojë për pushim
Foto: Ilustrim

Shumica e njerëzve e lënë pas dore shikimin deri në atë pikë saqë fillojnë t’i kushtojnë vëmendje vetëm kur bëhet më se e qartë se diçka nuk është në rregull.

Mjekia Grishma Patel ka zbuluar disa nga gjërat më të rëndësishme të cilave duhet t’i kushtojmë vëmendje kur bëhet fjalë për shëndetin e syve.

Nëse i fërkoni sytë gjatë gjithë ditës ose ato janë të kuqe, ato ndoshta janë thjesht të thata. Në periudhat më të ftohta të vitit, shkaku mund të jenë temperaturat e ulëta, dhe në pranverë, alergjitë.

Kruajtja, skuqja, lotimi, sytë e lodhur dhe të lënduar mund të jenë simptoma të zakonshme të alergjive ose syve të thatë, por njollat e turbullta ose të ndritshme mund të tregojnë se është diçka më serioze dhe se më pas duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.


Të gjitha anomalitë e papritura të shikimit duhet të shqyrtohen ose trajtohen menjëherë.

Simptomat shqetësuese mund të përfshijnë njolla, humbje të shikimit, ndezje të dritës, shikim të dyfishtë, shikim të paqartë dhe fotosensibilitet.

Nëse mbani lente kontakti, sigurisht që ju thuhet që të mos përdorni ujë çezme për të pastruar lentet ose kutinë e lenteve. Arsyeja qëndron në rrezikun e zhvillimit të një infeksioni shumë të rrezikshëm.

Nëse sytë tuaj kanë nevojë për lagështi, është mirë të përdorni lot artificial, jo ujë çezme. Pastrimi i kapakëve me ujë është krejtësisht mirë.

Është shumë e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për historinë familjare të sëmundjes kur bëhet fjalë për shëndetin e syve. Ka dëshmi në rritje se disa nga problemet më të zakonshme të shikimit janë të përcaktuara gjenetikisht.

Këto janë, për shembull, strabizmi (mospërputhja e syve e quajtur edhe dilatim), ambliopia (syri dembel) dhe gabimet refraktive të tilla si miopia (dritëshkurtësia), hipermetropia (largpamësia) dhe astigmatizmi.

Është e rëndësishme të hiqni të gjithë përbërjen nga sytë tuaj para se të shkoni në shtrat.

Nëse nuk e hiqni grimin nga sytë, këto produkte çojnë në bllokimin e gjëndrave të vogla pranë qepallave, të cilat shkaktojnë skuqje, ënjtje, acarim dhe infeksione.

Në disa raste, kjo mund të çojë në shikim të paqartë ose infeksione të përhershme.

Ekspozimi në diell mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme të syve, dhe në raste më ekstreme, mund të çojë në gjendje siç janë katarakti, degjenerimi makular dhe kanceri.

Mbroni sytë tuaj me syze dielli që kanë mbrojtje superiore ultraviolet (UV).

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *