Shenjat që tregojnë se kemi konsumuar shumë vitaminë C

Vitamina C është një lëndë ushqyese thelbësore, por është e mundur që të ketë shumë prej saj. Disa njerëz do të marrin suplemente për të rritur vitaminën C në trupin e tyre, por ka shtatë shenja për t’u kujdesur për të cilat mund të tregojnë se keni pasur shumë.

25.12.2021 / Shëndeti

Shenjat që tregojnë se kemi konsumuar shumë vitaminë C
Foto: Ilustrim

Vitamina C, acidi askorbik, ndihmon trupin tuaj të përthithë hekurin dhe është e rëndësishme të përfshihet në dietën tuaj. Mungesa e tij mund të ketë efekte negative në shëndetin tuaj, por marrja e shumë suplementeve mund të çojë në të vjella dhe pagjumësi. Pra, sa duhet të merrni dhe si e dini nëse keni pasur shumë vitaminë?

Këto përfshijnë dhimbje koke, pagjumësi, urth, diarre, nauze, të vjella dhe dhimbje barku.


NHS shton se fryrja mund të jetë një shenjë që keni marrë shumë.

Marrja e më pak se 1000 mg suplemente të vitaminës C në ditë nuk ka gjasa të shkaktojë ndonjë dëm.

Për më tepër, këto simptoma duhet të zhduken sapo të ndaloni marrjen e suplementeve të vitaminës C.

Për shumicën e njerëzve, një portokall ose një filxhan luleshtrydhe, piper i kuq i copëtuar ose brokoli ofron mjaftueshëm vitaminë C për ditën, sipas klinikës Mayo.

Të rriturit e moshës 19 deri në 64 vjeç kanë nevojë për 40 mg vitaminë C në ditë, dhe për këtë arsye ju duhet të jeni në gjendje të merrni të gjithë vitaminën C që ju nevojitet nga dieta juaj ditore.

Trupi juaj nuk prodhon ose ruan vitaminën C, prandaj është e rëndësishme të përfshini vitaminën C në dietën tuaj.

Në të vërtetë, vitamina ndihmon në mbrojtjen e qelizave dhe i mban ato të shëndetshme, ajo gjithashtu ndihmon trupin tuaj në shërimin e çdo plage.

Mungesa e vitaminës C mund të çojë në skorbut.

Sidoqoftë, skorbuti është i rrallë pasi shumica e njerëzve marrin mjaftueshëm vitaminë C në dietën e tyre dhe zakonisht është e lehtë për t’u trajtuar.

Shumica e njerëzve të trajtuar për skorbutin ndihen më mirë brenda 48 orëve dhe shërohen plotësisht brenda dy javësh.

“Edhe njerëzit që nuk hanë shumë shëndetshëm gjatë gjithë kohës zakonisht nuk konsiderohen të rrezikuar nga skorbuti,” thotë NHS.

Studimet tregojnë se konsumimi i më shumë vitaminës C mund të rrisë nivelet e antioksidantëve në gjak deri në 30 për qind. Kjo ndihmon mbrojtjen natyrale të trupit të luftojë inflamacionin.

Vitamina C është një antioksidant i fortë që mund të rrisë nivelet e antioksidantëve në gjak dhe mund të ndihmojë në trajtimin e mungesës së hekurit.

Vitaminat janë lëndë ushqyese që trupi juaj ka nevojë për të funksionuar siç duhet dhe për të qëndruar i shëndetshëm.

Ju duhet t’i merrni shumicën e këtyre përmes një diete të ekuilibruar, por disa njerëz mund të marrin suplemente për t’u siguruar që të marrin mjaftueshëm.

Vitamina C njihet si vitamina e imunitetit pasi hyn kur trupi juaj është i sëmurë.

Marrja e suplementeve është shpesh e zakonshme në muajt e dimrit, pasi njerëzit përpiqen të ndalojnë veten nga ftohja e dimrit.

Pse të shkojmë tek mjeku kur ndihemi mirë?!

Mjekët këshillojnë kontrolle të vazhdueshme mjekësore çdo 6 muaj apo 1 vit në çfarëdo moshe të jeni, mirëpo pas kalimit...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *