Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Pse ndiheni të lodhur pasi keni ngrënë, ja çfarë ndodh në organizëm

24.08.2021 / Shëndeti

Pse ndiheni të lodhur pasi keni ngrënë, ja çfarë ndodh në organizëm
Foto: Bearded man sleeping at table on pillow with alarm clock and cup of coffee on kitchen. Exhausted man resting. Tired businessman sleeping at home. Very tired man sleep at table after long hours at work

Ngrënia e një vakti supozohet se i jep trupit tuaj energji gjatë gjithë ditës. Kjo është arsyeja pse është pak konfuze kur bën pikërisht të kundërtën,  por ngopja dhe qetësia vështirësojnë mbajtjen hapur të syve dhe dëshira për gjumë  është shumë e madhe. Ndjenja e lodhjes pas ngrënies është mjaft e zakonshme dhe ka një mori arsyesh pse ushqimi juaj mund të veprojë si e kundërta e “karburantit”.

Metabolizmi tretës harxhon shumë energji për të tretur ushqimin pas buke. Sa më e madhe të jetë sasia e konsumuar, aq më e madhe do të jetë dhe energjia e harxhuar për tretjen e tij. Kjo energji e harxhuar më pas bëhet shkak i lodhjes ose përgjumjes.

Ja disa arsye:

Kur konsumoni alkool: Gota e verës mund të nxisë përgjumjen tuaj pas vaktit. Alkooli është qetësues, që do të thotë se mund t’ju lërë të ndjeheni shumë pak energjikë, sipas ekspertëve.


Vakti juaj është i pasur me yndyrna dhe karbohidrate: Ushqimet e shpejta janë të shijshme, por shpesh mund t’ju bëjnë të ndjeheni të plogësht nëse kanë shumë yndyrë dhe karbohidrate. Hormoni kolecistokinin (CCK), i cili lirohet nga zorra e hollë, shpesh është fajtor në këtë rast.

Keni ngrënë shumë: Ndonjëherë, ndjesia e lodhjes pas ushqimit ka të bëjë më shumë me sa keni ngrënë në vend të asaj që keni ngrënë. Arsyeja është e thjeshtë: “Sa më i madh vakti, aq më shumë energji i duhet trupit tuaj për ta tretur atë”, thotë Perst. Shpenzimi i gjithë asaj energjie mund të çojë në lodhje, kështu që përpiquni të zvogëloni madhësitë e ushqimit tuaj.

Një intolerancë e fshehur e ushqimit mund të jetë fajtore: Intolerancën ndaj ushqimit, apo edhe alergjitë ushqimore, shpesh shoqërohen me simptoma të pakëndshme si ngërçet në stomak ose diarreja. Por herë pas here, një intolerancë ndaj ushqimit për të cilën nuk jeni ende të vetëdijshme mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur.

Varësia nga kafeina nuk po ju bën ndonjë favor: Kafeina ju mban zgjuar dhe mund të ketë pasoja për gjumin. Studiuesit kanë treguar se konsumi i lartë i kafesë mund të rrisë sasinë e kohës që ju nevojitet për të fjetur. Kështu që, të ndjerit e lodhur mund të jetë më pak nga ajo që keni ngrënë, dhe më shumë për filxhanin e parë të kafesë në mëngjes.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *