Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Ndryshimi midis humbjes së peshës dhe humbjes së yndyrës – cila është më e rëndësishme?

06.09.2021 / Shëndeti

Ndryshimi midis humbjes së peshës dhe humbjes së yndyrës – cila është më e rëndësishme?
Foto: Ilustrim

Humbja e peshës i referohet një rënie të përgjithshme të peshës të trupore.

Ndërsa humbja e yndyrës i referohet humbjes së peshës që ndodh veçanërisht nga humbjet në masën e yndyrës.

Një mënyrë e thjeshtë për të dalluar se sa yndyrë keni humbur, është duke matur se sa centimetra keni humbur nga beli dhe ijet tuaja.  

Gjithashtu vëreni me kujdes çdo ndryshim në mënyrën se si rrobat tuaja përshtaten rreth belit.


Sidoqoftë, mund të jetë e vështirë të dini nëse jeni duke humbur peshë nga yndyra apo muskujt.

Në këtë artikull shpjegohet se pse humbja e yndyrës është më e rëndësishme dhe ju jep disa këshilla për humbjen e yndyrës dhe ruajtjen e muskujve.

Përqendrohuni në humbjen e yndyrës së tepërt në trup

Shumë programe për humbje peshe thonë se ju ndihmojnë të humbisni peshë shpejt dhe me lehtësi.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të kuptohet se një sasi e konsiderueshme e kësaj peshe mund të përfshijë humbje të ujit dhe muskujve.

Humbja e muskujve mund të jetë e dëmshme, pasi muskujt janë një komponent shumë i rëndësishëm i shëndetit tuaj të përgjithshëm.

Muskujt ndihmojnë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, ruajnë nivelet e yndyrës si trigliceridet, kolesteroli dhe kontrojnë inflamacionin.

Ruajtja e masës muskulare gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e humbjes së muskujve të lidhur me moshën.

Për më tepër, sa më shumë muskuj të keni, aq më shumë kalori digjni kur pushoni. Kjo është arsyeja kryesore pse burrat në përgjithësi kanë nevoja më të larta për kalori sesa gratë.

Konsumoni më shumë proteina

Proteinat janë një lëndë ushqyese e rëndësishme për një sërë funksionesh trupore si ruajtja e muskujve, veçanërisht kur humbisni peshë.

Konsumimi i proteinave që shoqërohet me një reduktim të kalorive dhe kryerja e stërvitjes fizike, mund të të ndihmojë në formimin e muskujve duke rritur humbjen e yndyrës.

Aktiviteti fizik

Kryerja e një aktiviteti fizik është mënyra më efektive për të humbur më tepër yndyrë.

Kombinimi i stërvitjes me një konsum më të lartë të proteinave mund të ndihmojë në optimizimin e rezultateve tuaja.

Ekspertët rekomandojnë që të rriturit të bëjnë të paktën 150-300 minuta në javë aktivitet fizik, që ndihmon në forcimin e të gjitha grupeve kryesore të muskujve.

Reduktoni kaloritë

Për të humbur peshë, duhet të krijoni një deficit në kalori, duke ngrënë më pak kalori ose duke u ushtruar. Zgjedhja perfekte është t’i bëni të dyja.

Sidoqoftë, reduktimi i tepërt i kalorive mund të çojë në një humbje më të madhe të muskujve sesa yndyrës.

Në vend të kësaj, filloni duke zvogëluar në mënyrë të moderuar numrin e kalorive që konsumoni, për të minimizuar humbjen e muskujve duke lehtësuar akoma humbjen e yndyrës.

Ju mund të zvogëloni numrin e kalorive që konsumoni duke ngrënë më shumë fruta, perime, drithëra, ushqime të pasura me proteina, produktet e qumështit me pak yndyrë dhe më pak produkte e pije të ëmbëlsuara me sheqer, mish të përpunuar dhe ushqime të skuqura.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *