Bizneset Vende Pune Ofertat

Kujdes, nëse keni këto simptoma mund të vuani nga gurët në tëmth

Kujdes, nëse keni këto simptoma mund të vuani nga gurët në tëmth

03.06.2023 Shëndeti

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale

Fshikëza e tëmthit luan një rol shumë të rëndësishëm në ruajtjen dhe përqendrimin e biliare nga mëlçia.

Ky lëng biliar ndihmon në procesin e tretjes, duke mbajtur kështu normën e metabolizmit të trupit të lartë. Ky lëng biliar lëshohet në seksionin e parë të zorrëve të vogla (duodeni), ku ndihmon trupin të shpërbëjë dhe thithë yndyrat nga ushqimi. Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë mund të ndodhë brenda trupit tuaj kur fshikëza e tëmthit nuk funksionon siç duhet?

Simptomat e gurëve të tëmthit

Gurët e tëmthit janë depozita të ngurtësuara të lëngut tretës që mund të formohen në fshikëzën tuaj të tëmthit. Kur një gur i tëmthit shkakton një bllokim të vazhdueshëm ose një infeksion, pacienti mund të vërejë simptoma të inflamacionit akut. Kjo mund të përfshijë:

-Dhimbje e vazhdueshme

-Ethe dhe të dridhura

-Përshpejtimet e rrahjeve të zemrës

-Verdhëza

-Urina me ngjyrë të errët

-Dhimbje në shpatullën e djathtë

-Nauze ose të vjella

-Dhimbje e papritur dhe intensifikuese e shpejtë në pjesën e sipërme të djathtë të barkut

Si mund të parandaloni gurët e tëmthit në mënyrë natyrale?

Kur bëhet fjalë për mirëqenien tonë të përgjithshme, kujdesi për fshikëzën e tëmthit mund të mos jetë në vëmendjen tonë. Megjithatë, duke adoptuar një mënyrë jetese të përqendruar në mirëqenien, ne mund të zvogëlojmë në mënyrë proaktive rrezikun e formimit të gurëve të tëmthit dhe të promovojmë shëndetin optimal të fshikëzës së tëmthit. Më poshtë janë listuar disa zgjedhje të stilit të jetesës që mund të na ndihmojnë të mbajmë një fshikëz të tëmthit të shëndetshëm

Një dietë e mbushur me lëndë ushqyese për shëndetin e fshikëzës së tëmthit

Ushqimi që konsumojmë luan një rol kryesor në parandalimin e gurëve të tëmthit. Përqafimi i një diete të ekuilibruar dhe ushqyese jo vetëm që na ndihmon në mbajtjen e një peshe të shëndetshme, por gjithashtu redukton gjasat e zhvillimit të gurëve të tëmthit.

Për të siguruar funksionimin optimal të fshikëzës së tëmthit, është thelbësore që në vaktet tona të përfshijmë ushqime të pasura me fibra, fruta, perime, drithëra dhe proteina pa yndyrë. Këto zgjedhje kontribuojnë në një dietë të plotë dhe mbështesin shëndetin e përgjithshëm të fshikëzës së tëmthit tonë. Nga ana tjetër, duhet të kufizojmë marrjen e yndyrave të pashëndetshme, kolesterolit dhe karbohidrateve të rafinuara, pasi ato mund të rrisin rrezikun e formimit të gurëve të tëmthit.

M-L Solution Call Center Brigada123,
Kosovë
SuharekaOnline Media Rr. Brigada 123, pn, 23000 Suharekë,
Kosovë
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë