Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Disa lloje të zakonshme të skuqjeve në lëkure

10.09.2021 / Shëndeti

Disa lloje të zakonshme të skuqjeve në lëkure
Foto: Ilustrim

Ekzema (Dermatiti atopik): Lloji më i zakonshëm i ekzemës është dermatiti atopik, dhe termat shpesh përdoren në mënyrë të ndërsjellë për të përshkruar të njëjtën gjendje të lëkurës. Simptomat e dermatitit atopik shpesh ngatërrohen me ato të psoriazës, por nuk janë të njëjtë. Të dyja mund të shkaktojnë njolla të kuqe, fryrje dhe kruajtje të lëkurës në duar dhe kokë. Ekzema shpesh është rezultat i faktorëve gjenetikë ose mjedisorë.

Dermatiti i kontaktit: Dermatiti i kontaktit është një lloj i ndryshëm i ekzemës, i shkaktuar nga prekja fizike e diçkaje që irriton ose shkakton një reaksion alergjik, sipas Akademisë Amerikane të Shoqatës së Dermatologjisë (AAD). Kruajtja intensive, e shoqëruar me skuqje, me flluska të mbushura me lëng, është shenja dalluese e çrregullimit, sipas AAD.

Ekzistojnë dy lloje të dermatitit të kontaktit: irritues, i cili është më i zakonshëm dhe ndodh kur lëkura reagon ndaj diçkaje kimike (si një parfum ose detergjent), dhe dermatiti i kontaktit alergjik, i cili shkaktohet nga një reagim ndaj një substance. Shkaktarët e zakonshëm të dermatitit të kontaktit përfshijnë bizhuteri, bojë flokësh, kozmetikë, produkte për kujdesin e lëkurës, manikyrin e thonjve dhe alkoolin.

Infeksionet bakteriale: Infeksionet bakteriale mund të fillojnë të vogla, por bëhen një problem i madh nëse nuk trajtohen. Nëse është një infeksion i vogël, një pomadë antibiotike mund të aplikohet në zonë për ta pastruar. Por nëse prek një zonë më të madhe të lëkurës, mund të nevojiten antibiotikë oralë ose intravenozë. Fatkeqësisht,Organizata Botërore e Shëndetit ka vënë re se përdorimi i tepërt i antibiotikëve ka krijuar super-lloje të baktereve që nuk reagojnë më ndaj atyre ilaçeve.


Herpes: Megjithëse infeksionet e virusit herpes simplex (HSV) mund të transmetohen përmes seksit, kjo nuk është mënyra e vetme e transmetimit të virusit midis njerëzve, sipas CDC. “Të paktën 80% prej nesh janë të ekspozuar ndaj virusit herpes falë puthjeve nga të afërmit dhe miqve të padukshëm, mikrobeve.

“Çdo kontakt i ngushtë si puthja, ndarja e mjeteve apo përdorimi i një testuesi të buzëkuqëve në një dyqan mund të shkaktojë përhapjen e tij”.

Urtikaria: Një gjendje misterioze e lëkurës që mund të vijë e të shkojë, kosheret (të njohura edhe si urtikaria) kanë shumë shkaktarë, duke përfshirë ushqime të caktuara (të tilla si kikirikë, vezë dhe arra), i ftohti ose i nxehti ekstrem, përdorimi i disa ilaçeve si dhe kafshimet e insekteve, sipas Kolegjit Amerikan të Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *