Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Disa arsye jo shumë të njohura që shkaktojnë dhimbje koke

19.08.2021 / Shëndeti

Disa arsye jo shumë të njohura që shkaktojnë dhimbje koke
Foto: Ilustrim

Nga moti, aromat e forta, qëndrimi i keq e deri te kafeina, shumë faktorë mund të ndikojnë te dhimbja e kokës. 

Lexoni në vijim për të kuptuar se çfarë mund ta shkaktojë dhimbjen e papritur të kokës.

Moti

Ndryshimet e temperaturës mund ta bëjnë më të mundshme migrenën. Pavarësisht nëse është një valë nxehtësie apo ftohtë, ndryshimi mund të shkaktojë një dhimbje koke. Shiu ose ndryshimet në presionin barometrik gjithashtu mund të çojnë në dhimbje koke. Ju nuk mund ta ndryshoni motin, por mund të vendosni syze dielli, të qëndroni të hidratuar dhe të shmangni diellin e mesditës.


Aromat e forta

Erërat e forta, madje edhe ato të këndshme, shkaktojnë dhimbje koke te shumë njerëz. Pse ndodh kjo është e paqartë. Aromat më të zakonshme janë bojërat, parfumet dhe lloje të caktuara lulesh.

Aksesorët e flokëve

Mënyra se si i mbani flokët mund t’ju dëmtojë kokën. Një bisht i shtrënguar mund të tendosë indin lidhës në lëkurën e kokës, duka shkaktuar dhimbje.

Ushtrimet

Aktiviteti i rëndë fizik ndonjëherë mund të çojë në dhimbje koke. Këto lloj dhimbje koke janë më të zakonshmet tek njerëzit që ka të ngjarë të kenë migrenë.

Qëndrimi i keq

Mënyra se si qëndron krijon presion në muskujt e kokës dhe qafës. A i përkulni shpatullat, përdorni një karrige pa mbështetje në pjesën e poshtme të shpinës, apo shikoni një monitor shumë të ulët ose shumë të lartë? Nëse keni dhimbje koke të shpeshta, ndryshimi i këtyre gjërave mund t’ju ndihmojë.

Djathi

Një shkas i migrenës për disa njerëz është djathi blu, çedër, parmixhan dhe zviceran. Problemi mund të jetë një substancë e quajtur tiraminë.

Vera e kuqe

Tiramina është gjithashtu te vera e kuqe dhe pije të tjera alkoolike. Përbërës të tjerë në verë gjithashtu mund të kontribuojnë në dhimbje koke. Për shkak se alkooli rrit rrjedhjen e gjakut në tru, efektet mund të jenë edhe më të forta.

Mungesa e vakteve

Dhimbjet e kokës nga uria nuk janë gjithmonë të kuptueshme. Nëse nuk hani, dhimbja mund të nisë para se të kuptoni se jeni të uritur. Problemi ka të ngjarë të jetë një rënie e sheqerit në gjak. Por mos u përpiqni të kuroni një dhimbje koke nga uria me një ëmbëlsirë. Ëmbëlsirat bëjnë që sheqeri në gjak të rritet dhe më pas të ulet edhe më shumë.

Pirja e duhanit

Pirja e duhanit mund të shkaktojë dhimbje koke. Tymi përmban nikotinë, e cila bën që enët e gjakut në tru të ngushtohen.

Kafeina

Nëse keni shumë dhimbje koke, kafeina në sasi të larta mund të jetë arsyeja. Nëse konsumohet në mënyrë të moderuar, kafeina e qetëson dhimbjen e kokës. Mos hiqni dorë papritur nëse vini re që keni dhimbje koke nga kafeina. Uleni dozën gradualisht.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *