Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Cila është dieta më e mirë për një jetë të shëndetshme?

Cila është dieta më e mirë për një jetë të shëndetshme?
Fjolla Hoxha

10.09.2021 / Shëndeti

Zgjedhjet Lokale: Reklamo këtu !!!

Informimi i paanshëm dhe i drejtë i publikut është edhe...

Lexo më shumë

Një nga mënyrat më të mira për të humbur peshë është duke bërë ndryshime në mënyrën se si ushqeheni.

Në këtë rast dieta mund të jetë gjëja e parë që ju vjen ndërmend.

Llojet e ndryshme të dietave që tashmë njihen botërisht, mund t’ju bëjnë më të pavendosur se cila mund të jetë më efektive për ju.

Disa dieta kanë si qëllim të frenojnë oreksin tuaj, për të zvogëluar sasinë e marrjes së ushqimit.


Ndërsa të tjera sugjerojnë kufizimin e marrjes së kalorive dhe karbohidrateve ose yndyrës. Për më tepër, këto lloj dietash mund të ofrojnë përfitime të shumta shëndetsore përveç humbjes së peshës.

E tillë është edhe dieta “ South Beach” që psikiatri Arthur Otstinstein, ua sugjeroi pacientëve të tij.

Dieta me bazë proteinike

E njohur ndryshe si dieta “Atkins”,  kjo dietë redukoton karbohidratet dhe favorizon proteinat.

Ky kombinim bën që metabolizmi juaj të djegë dhjamin, në vend të karbohidrateve dhe sheqerit.

Duke reduktuar kështu rezervat e yndyrës në trup dhe duke çuar në humbje peshe.

Edhe pse është një dietë efektive për të ulur peshën, nuk mund të rekomandohet si një dietë që duhet të ndiqet për një kohë të gjatë.

Dieta me bazë drithërat

Kjo është një tjetër dietë që përdoret për të humbur peshë, ndryshe njihet si dieta “Sonoma”.

Kjo dietë vjen si derivat i dietës mesdhetare dhe mund të themi se është një dietë e ekuilibruar.

Ajo bazohet në konsumin e drithërave dhe të kontrollit të racioneve, megjithatë lejon të përshtasni ushqimet tuaja të preferuara.

Në përgjithësi është një dietë e shkëlqyer për tu ndjekur në plan afatgjatë.

Dieta që ekuilibron kaloritë, proteinat dhe yndyrnat

Dieta “Zone” u krijua nga biokimistja Dr. Berry Sears, kjo dietë kërkon që ju në një vakt të ekuilibroni lëndët ushqyese.

Ajo rekomandon të konsumohen 40% kalori nga karbohidratet, 30% proteina dhe 30% yndyrna. Ky është një ekuilibër që duhet të ndiqet çdo ditë.

Kjo dietë pretendon të zvogëlojë inflamacionin në trup. Inflamacioni mendohet të jetë arsyeja që njerëzit shtojnë peshë, sëmuren dhe plaken më shpejt.

Pra, kur mund të konsiderohet një dietë sigurt për tu ndjekur?

Nuk ka asnjë dietë magjike për humbjen e peshës. Por nëse ndaloni së konsumuari ose moderoni konsumin e ushqimeve me shumë sheqer dhe yndyrë, siç janë patatet e skuqura ose ëmbëlsirat, mund të humbisni peshë më shpejt.

Për të rejat më të fundit bëhuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : SuharekaOnline

Të fundit