Çfarë ndodhë në trupin tuaj nëse eliminoni sheqerin plotësisht?

Heqja e sheqerit nga pjatat dhe nga gotat tona mund të mos na kthejë në super heronj, por patjetër që mund të përmirësojë jetën dhe shëndetin tonë.

  1. Ju mund të mbeteni shtatzënë më lehtë

Sheqeri njihet për aftësinë e tij për të na dhënë energji duke shkaktuar insulinë në gjak. Por insulina është shumë e ngjashme me hormonet që janë përgjegjëse për shtatzëninë.

Nëse konsumojmë shumë sheqer të rafinuar, ka aq shumë insulinë në trupin tonë sa ngatërrohet me hormonet që ndihmojnë qelizat e vezëve të maturohen, kështu që trupi ynë fillon të punojë për të ulur nivelin e këtyre hormoneve.

Si rezultat, ka më pak vezë të pjekjes në trupin tonë dhe bëhet më e vështirë për një grua të mbetet shtatzënë.

  1. Ju nuk do të jeni aq të uritur dhe dëshirat tuaja për të ngrënë do të zhduken

Kur hynë në trupin tonë, sheqeri ndikon në aftësitë tona mendore, si dhe në vetë-kontrollin tonë.

Studimet tregojnë se sheqeri ka një efekt varësie në disa pjesë të trurit tonë. Kur hamë sheqer, hormoni ynë provokues i urisë rritet dhe hormonet tona që shtypin urinë ulen.

Pastaj fillojmë të dëshirojmë ushqim me shumë kalori si biskota ose pica, dhe gjithashtu kemi tendencë të ushqehemi shumë.

  1. Volumi juaj i trurit mund të rritet dhe kujtesa juaj mund të përmirësohet

Kur stomaku na thotë të hamë diçka të ëmbël, truri ynë thotë “jo”, dhe këtu është arsyeja. Studimet zbuluan se edhe nëse nuk shtojmë peshë gjatë ngrënies së sheqerit, truri ynë ende ndjen siklet, pasi funksionet tona njohëse mund të bëhen më të ngadalta.

Ne mund të kemi memorie të dëmtuar dhe të bëhemi më të dobët në vendimmarrjen tonë. Përveç kësaj, truri ynë mund të humbasë vëllimin e tij dhe të bëhet më i vogël në zona të caktuara, kanë zbuluar studimet.

  1. Ju mund të ndaloni të përjetoni ndryshime të humorit dhe të bëheni më të gëzuar

Konsumimi i shumtë i sheqerit mund të çojë në çrregullime të humorit dhe madje edhe depresion, pretendojnë shkencëtarët.

Dietat e pasura me sheqerna të rafinuar mund ta bëjnë ankthin më të fortë dhe të parandalojë njerëzit të shijojnë jetën e tyre me emocione të shëndetshme.

Kjo ndodh sepse sheqeri i rafinuar kullon vitaminën B nga trupi ynë, dhe ky është një nga agjentët kryesorë përgjegjës për gjendjen tonë shpirtërore.

Çuditërisht, mjekët kanë përdorur insulinë për të trajtuar jo vetëm diabetin, por edhe depresionin, dhe ky trajtim ka treguar disa rezultate të mira.

  1. Ju mund të shmangni sindromën e birrës automatike

Sindroma e birrës automatike është një gjendje ku ushqimi fermentohet në zorrën tonë dhe ky proces duket shumë si pirja e birrës. Ne madje mund të ndjehemi të dehur për shkak të kësaj, sepse gjatë këtij procesi prodhohet etanol dhe lirohet në qarkullimin tonë të gjakut. Të gjithë kemi fermentim në zorrë, por sheqeri e bën atë më keq dhe e kthen këtë proces natyral në festën e majasë dhe baktereve.

  1. Ju mund të shmangni së pasuri një “fytyre sheqeri”

Kur mendojmë për sheqerin, shpesh shoqërohet me shtim në peshë. Por dermatologët janë gjithashtu të shqetësuar për këtë “armik të bardhë”.

Ata pretendojnë se sheqeri provokon stresin hormonal, i cili çon në një çehre të dobët dhe ka një emër të veçantë – “fytyra e sheqerit”. Karakteristikat e “fytyrës së sheqerit” janë një nuancë gri e lëkurës, vetullat e holla, njollat në të gjithë fytyrën dhe lëkura e hollë.

  1. Mund të keni flokë më të trashë

Sipas dermatologëve, sheqeri mund të provokojë rrallimin e flokëve dhe rënien e tyre. Kjo ndodh sepse niveli i rritur i glukozës provokon nivele të pabarabarta të hormoneve si insulina dhe steroidet, dhe ekuilibri hormonal kthehet në një slitë rul.

Prandaj, koka nuk ushqehet mirë dhe mund të fillojmë të humbasim flokët. Dieta e duhur nuk do të jetë në gjendje të rikthejë dëmin që është bërë tashmë, por mund të parandalojë rënien e flokëve në të ardhmen, pohojnë mjekët.

  1. Kockat tuaja mund të qëndrojnë të forta

Ekziston një mendim i përhapur se kripa i bën kockat tona më të brishta, sepse eliminon kalciumin nga trupi ynë kur bëjmë shurrë. Por mjekët shqetësohen edhe më shumë për një kristal tjetër të bardhë, i cili mund të jetë edhe më keq për kockat tona, dhe ky është sheqeri.

Kërkimet e fundit kanë zbuluar se sheqeri e bën të vështirë për trupin tonë të metabolizojë vitaminën D dhe në të vërtetë zhvesh kockat tona nga kalcium, magnez dhe lëndë të tjera ushqyese. Mund të çojë në osteoporozë, dhe indet tona të kockave të bëhen të brishtë.

Po ashtu, kur konsumojmë sheqer rregullisht dhe kemi një nivel të lartë të tij në gjak, mund të jemi duke e paaftësuar imunitetin tonë, pohojnë shkencëtarët.

Sheqeri ndikon në qelizat e bardha të gjakut, të cilat janë përgjegjëse për luftimin e baktereve dhe viruseve.

Duke pirë një shishe me një litër sodë ose duke ngrënë 100 gram sheqer, ne zvogëlojmë aktivitetin e qelizave imune me 40%, dhe kjo do të thotë që imuniteti ynë do të çaktivizohet për 4-5 orë.

RAPORTO