Bizneset Vende Pune Ofertat

Çfarë ndikimi ka në humbjen e peshës kafeja e mëngjesit

Çfarë ndikimi ka në humbjen e peshës kafeja e mëngjesit

09.11.2023 Shëndeti

Nëse nuk mund ta filloni mëngjesin pa konsumuar një filxhan me kafe, atëherë kemi një lajm të mirë për ju. Përveç se kafja ju jep shumë energji për të nisur ditën, rezulton se ajo mund të ndihmojë gjithashtu për të humbur peshë.

Tingëllon shumë e mirë për të qenë e vërtetë, por sipas artikullit të publikuar nga ‘The Independent’ në të cilin janë dhënë mendimet e dietologëve, kafja është pija ideale për t’u konsumuar në mëngjes.

“Kafja duhet të jetë gjëja e parë për t’u pirë në mëngjes, pasi jo vetëm rrit nivelet e përqendrimit dhe të energjisë, por ndihmon edhe në humbjen e peshës”, tha Sarah Flowers, dietologe.

Sipas saj, kafja ndihmon në rënien e peshës sepse përshpejton metabolizmin e njeriut. “Filxhani i përditshëm i kafesë mund të ndihmojë në përshpejtimin e procesit të tretjes, duke stimuluar që të digjni më shumë yndyrë”.

Ja si ta pini kafenë për të rënë në peshë- Këshillohet të pini kafe të zezë dhe për të humbur shpejt në peshë mund ta shoqëroni me kanellë dhe xhenxhefil.

Sa kafe? Nëse jeni dikush që nuk merrni shumë kafeinë rregullisht, filloni duke konsumuar 100 miligramë në ditë dhe duke parë se si trupi juaj e toleron mund ta rrisni sasinë në 200 miligramë.

Këshilla- Për të humbur në peshë, kafesë suaj të thjeshtë mund t’i shtoni edhe karafil apo kanellë. Ato ndryshojnë shijen e kafesë, si dhe rrisin metabolizmin duke bërë të humbisni në peshë. Ju mund të shtoni në kafe edhe copa lëkure limoni apo portokalli apo të agrumeve të tjera.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
M-L Solution Call Center Brigada123,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
BeeApiterapia Tjera Terrnje-Suharek,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë