Bizneset Vende Pune Ofertat

Arsye për të ngrënë më shumë vezë

Arsye për të ngrënë më shumë vezë

18.11.2023 Shëndeti

Edhe ushqimi shpesh është një modë. Nëse më parë vezët ishin të demonizuara, tani shihen si shpëtim. Kjo sepse kolesteroli i tyre është i mirë dhe kanë gjithashtu shumë veti të tjera.

Falë një kërkimi shkencor australian të publikuar në ‘American Journal of Clinical Nutrition’, është arritur në përfundimin se konsumimi i këtij ushqimi nuk shkakton rritje të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare.

‘E rëndësishme është që të kuptojmë se si t’i integrojmë vezët në regjimin tonë ushqimor, thekson dietologia Amy Gorin në sajtin ‘Prevention’, pasi nëse konsumoni edhe ushqime të tjera me përmbajtje të lartë të yndyrave të ngopura, atëherë nuk duhet ekzagjeruar, sidomos nëse vuani nga sëmundjet e zemrës ose hipertensioni.

Nga ana tjetër, vezët mund të bëjnë fare mirë pjesë tek një regjim ushqimor i shëndetshëm dhe i balancuar.’ Nëse ende nuk jeni të bindur, më poshtë keni 5 arsye të vlefshme për t’i integruar vezët në menunë tuaj të përditshme.

Përmirësojnë shëndetin e trurit

Kolina është një nutrient thelbësor që luan një rol themelor për zhvillimin dhe funksionimin e trurit dhe organizmi nuk është në gjendje ta prodhojë vetë (një grua ka nevojë për të paktën 425 mg kolinë në ditë, ndërsa një burrë për 550), ajo duhet të merret nga ushqimet dhe në këtë rast veza është një aleat i shkëlqyer sepse një vezë e madhe e zier përmban 147 mg (pjesa më e madhe e saj qëndron tek e verdha).

Mbrojnë shikimin

Luteina dhe zeaxantina janë dy antioksidantë që gjenden tek retina, roli i të cilave është të filtrojnë dritën shumë të fortë duke mbrojtur kështu shëndetin e syve, madje edhe të sëmundjeve të lidhura me degjeneracionin makular. Edhe në këtë rast, organizmin nuk është në gjendje t’i prodhojë vetë këto antioksidantë, kështu që duhen asimiluar përmes ushqimit. Dhe vezët luajnë një rol të rëndësishëm në marrjen e tyre.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Zyba për Suharekën: Do të ketë menaxhim me duar të pastra në shëndetësi

Zyba për Suharekën: Do të ketë menaxhim me duar të pastra në shëndetësi

Ai në Edicionin Zgjedhor ka deklaruar se në shëndetësi do të ndalin punësimet politike që sipas tij janë bërë deri tani nga partia e cila e drejton Komunën.

“Si Lëvizje Vetëvendosje kemi ndarë në disa shtylla planprogramin katër vjeçar, në fusha i kemi ndarë shëndetësinë, mirëqenien, arsimin, zhvillimin ekonomik dhe industrinë, bujqësinë dhe agroturizmin, ambientin dhe infrastrukturën, kulturën, rininë dhe sportin. Mënyrën e qeverisjes do ta mbulojnë administrata dhe inspektorati”.

“Ne i kemi ndarë tri fushat më me prioritet që janë shëndetësia dhe mirëqenia, ekonomia dhe arsimi. Shëndetësia gjithmonë ka qenë në neglizhencë, duhet një funksionalizim i tërësishëm i fushave jetike dhe specialistike në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, por edhe në njësi të tjera sepse nuk është bërë sa duhet. Do të bëhet furnizimi i vazhdueshëm me barna esenciale dhe materiale tjera shpenzuese për të cilën nuk është përkujdesur asnjëherë sa duhet Komuna. Do të kemi krijim të Fondit të Solidaritetit pasi konsiderohen se familjet në nevojë nuk janë trajtuar si duhet. Do të rrisim edhe përkushtimin për përmirësimin e gjendjes në arsim”.

“Hapi parë në Shëndetësi duhet të jetë nga menaxhmenti komunal ku duhet të lirohet ndikimi i deritashëm që ka ndodhur për menaxhmentin e QKMF-së, nuk duhet të ketë asnjë ndikim tek mënyra e menaxhimit profesional, deri tash ka qenë edhe diktati i personave politik që janë emëruar në pozita aty, do të ketë menaxhim me duar të pastra, do të jenë krejt kuadrot më të mirë të mundshëm pjesë e stafit profesional. Do të ketë mundësi operimi të punës nga vet stafi profesional dhe jo nga ndikimi politik”.

Zyba ka deklaruar se do të mbështesin gratë që janë në vendimmarrje si dhe bujqit dhe fermerët.

“Në ekonomi konsiderojmë se zhvillimi është tek industria dhe bujqësia. Do të bëjmë subvencionimin e secilës grua në ndërmarrësi, do të ketë krijim të kushteve për investitorë nga mërgata, do të ketë lehtësime për këtë. Do të ketë funksionalizim të tërësishëm të agrozonës në fshatin Samadraxhë, në kuadër të ekonomisë do të funksionalizojmë edhe transportin publik pasi është në shërbim të punëtorëve. Do të avancojmë disa prej bizneseve, për zhvillim ekonomik do të kemi rivlerësim të gjendjes së shkollës profesionale në funksion të ekonomisë”.

“Në Komunën tonë bujqësia duhet të shoqërohet me agroturizimin, duhet t’i japim mbështetje në kategorinë e bujqve dhe fermerëve që nuk mbështeten nga niveli qendror. Do të krijohen kushte tek secili prej aplikantëve që është i komunës tonë dhe që zhvillon veprimtarinë këtë fushë”, ka thënë Zyba.

FSSHK për programet e partive: Premtime boshe që 20 vite për shëndetësinë

FSSHK për programet e partive: Premtime boshe që 20 vite për shëndetësinë

Tashmë ndodhemi në fushatë zgjedhore për zgjedhjet parlamentare të cilat do të mbahen më 14 shkurt, partitë politike gjatë këtyre 10 ditëve po shpalosin programet e tyre qeverisëse.

Ndërsa kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla ka kritikuar premtimet e subjekteve politike për sa i përket fushës së shëndetësisë.

Madje Syla ka theksuar se po dëgjojmë premtime boshe që 20 vite.

Ai ka shtuar se ende nuk ka parë ndonjë program të qartë nga ana e subjekteve politike.

“Unë para dy ditëve, u jam adresuar me tri pyetje partive politike që të na tregojnë sepse nuk po kemi kohë me i përcjellë si punëtorë shëndetësorë dhe ta shohim ende nuk kam parë një program të sinqertë dhe të qartë”.

“Si duket edhe kur kam hyrë në uebsajtin e tyre, programi për shëndetësi është i njëjtë dhe kur them është i njëjtë do të thotë premtime boshe 20 vjet, andaj punëtorët shëndetësorë duhet të jenë shumë sy qelë, mirëpo edhe popullata duhet të jetë shumë sy qelë sa i përket shëndetësisë sepse zakonisht e qesin në top prioritet, mirëpo kurrë ato premtime nuk i realizuan”.

Tutje ai tha që tri gjëra kanë kërkuar nga partitë  politike, sepse sipas tij pandemia nuk përfundon më 14 shkurt.

“Ne kemi kërkuar tri gjëra, rritjen e buxhetit dhe cila parti sa do të arrijë, e dyta si do të jetë plani i aksionit për pandeminë sepse pandemia nuk përfundon me 14 shkurt por do të vazhdojë edhe një kohë dhe e treta cila do të jetë mirëqenia e punëtorëve shëndetësorë, ju e dini tashmë me çfarë paga punohet në shëndetësi”, thotë ai për EkonomiaOnline.

“…nuk kam çka me shtuar ma tepër por dorën në zemër seriozitetin e tyre sa i përket shëndetësisë kta janë ka e tregojnë, ose më mirë me thënë mos seriozitetin, në të njëjtën kohë thonë që do ta luftojnë pandeminë në anën tjetër  mbledhin njerëz dhe i shkelin çdo rregull të ligjit”.

Kujtojmë se zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen këtë të dielë më 14 shkurt, ku qytetarët e Kosovës me të drejtë vote do t’a kenë mundësinë që t’u drejtohen kutive të votimit që të votojnë të përzgjedhurit e tyre.

Instituti i Shëndetësisë së Kosovës publikon masat për parandalimin e koronavirusit

Instituti i Shëndetësisë së Kosovës publikon masat për parandalimin e koronavirusit

Bota po përballet me shfaqjen e virusit vdekjeprurës, i cili shkaktoi mbi 100 vdekje dhe ka infektuar mijëra të tjerë.

Koronavirusi, i cili shpërtheu në qytetin kinez Wuhan, ka prekur perosna edhe në të paktën 16 vende të tjera.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publlikuar disa masa që mund të ndermirren për parandalimin e pneumonisë.

1. Shmangni kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të frymëmarrjes!
2. Lani shpesh duart me ujë e sapun 20-30 sekomda, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose në vendqëndrimin e tyre!
3. Shmangni prekjen e fytyrës dhe mbuloni gojën dhe hundën me faculetë, me mëngë ose parakrahë gjatë kollës dhe teshtitjes. Hudhni faculetat e përdorura në shportën më të afërt të mbeturinave!
4. Nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje kërkoni menjëherë ndihmë mjekësore dhe tregoni historinë eventuale të udhëtimit jashtë vendit.
5. Personat e sëmurë duhet të qëndrojnë në shtëpi në mënyrë që të parandalohet përhapja e sëmundjes.
6. Evitoni vendet e mbyllura dhe të mbi populuara me njerëz!
7. Personat të cilët kanë qenë në provincën Wuhan, Kinë brenda 2 javëve të fundit dhe kanë temperaturë, ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje, duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore!

Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende29 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë