Brohoritjet entuziaste u kthyen në heshtje të përmotshme!

Brohoritjet entuziaste u kthyen në heshtje të përmotshme!
Herolind Bytyçi

09.04.2020 / OP-ED

Shkruan – Xhemajl Kolgeci

Xhemajl Kolgeci

Cinizmi dyfytyrësia, paturpësia, ligësitë, alibitë e rrejshme nuk po kanë fund! Këto gjëra që i pamë dhe po i shohim çdo ditë të neveritin jashtë mase, shkaktuar nga oponentë e militantë të partisë “institucionaliste”.

Si më parë, vazhdojnë lavdërimet pa kufi se kjo parti është e vetmja me kuadro të shumta se pa këtë parti nuk mund të ketë shtet e as pushtet. Gjatë fushatës elektorale lavdërimet shkonin deri në zenit për Vjosa Osmanin( pa paragjykime) I shkonin zvarrë militantë e kuadro të njohur që mbaheshin me kokën lart. Mbusheshin sheshet me brohoritjet Vjosa! Vjosa!

Pse tani entuziazmi e brohoritja zhurmëmadhe u kthyen në heshtje memece për kandidaten e tyre të admiruar, për kryeministre nga LDK-ja. Tani portalet e shpifura të mbështetësve të tyre po nxjerrin Abrasha, Shala, Huta e Selmana. Se si tani këta u bënë ndër më të mirët e LDK-së. Se si e harruan atë që ua rriti partinë në vazhdimësi nga zgjedhjet në zgjedhje! Ç’është ky idiotizëm, kjo marri, pakuptimsi, hipokrizi, zi e më zi! Linçim i heshtur e i zëshëm i asaj që e ngriti partinë dhe e mbajti fjalën e dhënë. Ndryshimi do të ndodhte vetëm me Vjosën në krye sepse vetëm ajo ishte e palëkundur në parime, dinjitet e çdo gjë tjetër pozitive. Dhe disa militantë mendje-cekur (edhe nga fshatra të thella) me mentalitet e mendësi feudalo-mesjetar, fillojnë të thurin lavde për LDK-në si abstraksion se nuk qenkan me rëndësi emrat e përveçëm por LDK-ja e dokrra të tjera pa fund.

Këtyre mjeranëve tru tharë siç duket u ka hyrë frika në palcë për humbje. Nuk i varin shpresat më tek ajo që u sillte vota dhe tani çirren duke u bërë “kulte” disa të tjerëve por kanë mbetur si qura në mjegull të hutuar, se cili nga të përmendurit është i duhuri për liderizëm partiak. Kryetarin e kryesinë e kanë për vendime pas zgjedhore, tani janë në kërkim të princit për fushatë. Këta horra kanë shkuar në një absurditet kontraverz të habitshëm për çdo njeri normal. Antagonizmi i tyre është i përmasave të jashtëzakonshme. Të anatemohet njeriu i parimeve e i premtimeve dhe të shkohet drejt atyre që gjatë fushatës elektorale dinin, më së miri, të shanin e të fyenin dhe ky sindromë- virus i tyre tani filloi të infektojë militantët injorantë. Historikisht është vërtetuar se drejtësia dhe i drejti triumfon herët a vonë.

Skena politike sot i ka dy pole kryesore pavarësisht numrit të madh të partive dhe “ideologjive”. Çuditërisht shumica prej tyre nuk e donë ndryshimin, janë bashkuar e pozicionuar që ta mbajnë e ta vazhdojnë të kaluarën me zhvatje e keqpërdorime pa fund. Zhgënjimi më i madh tek qytetarët është tek LDK-ja që një numër kaq i vogël deputetësh i mbajti premtimet e partisë të fushatës elektorale, kjo ngjalli habi aq të madhe. Mendoj e besoj se ka edhe deputet të tjerë të LDK-së që e mbështetin ndryshimin por u mungon kuraja e guximi. Poli apo lëvizja për ndryshim po rritet çdo ditë e më shumë nga përkrahja e qytetarëve të vetëdijesuar, tashmë, që po e shohin realitetin e hidhur.

Ditë më parë nga shkrimi tendencioz e provokues i një portali të shitur e të shpifur, një qytetar i mllefosur i shau deputet që ngritën dorën për rrëzimin e qeverisë, pastaj pasoi reagimi i dy komentuesve duke aluduar se si mund të shahen shumica e qytetarëve se gjoja ata e kanë legjitimitetin e tyre duke llogaritur edhe me përqindje diku 75 %(sipas tyre). Në atë shumicë është lista serbe me 10 deputet, minoritet tjera 10 deputet këta nuk llogariten në asnjërin pol. Pra deputet legjitim me vota të popullit(klientelë e të mashtruar) janë vetëm PDK, AAK dhe NISMA.

Qytetarët që i dhanë votën LDK-së ata ishin për ndryshim, kjo ishte edhe premtimi i radhës që doli edhe mashtrimi i radhës nga kryesia parazite që nuk patën besim as guxim të kandidoheshin për deputet.

Sondazhet po tregojnë se tani shumica, përfshirë edhe ata që e votuan opozitën e tanishme janë përcaktuar nga e ardhmja e tyre që është vetëm ndryshimi në krye me të pa-korruptuarit që tani i dinë se kush janë të gjithë, madje edhe fëmijët.

RAPORTO