Suharekë: Ndodhë edhe kjo, mërgimtari vendosë të shpërngulet nga Kosova si pasojë e infrastrukturës së dobët

  • 07.01.2019
Suharekë: Ndodhë edhe kjo, mërgimtari vendosë të shpërngulet nga Kosova si pasojë e infrastrukturës së dobët

Rruga “Luigj Nikolla” nuk gjendet më shumë se 250 metra nga qendra e qytetit, rrugë kjo të cilën e frekuentojnë çdo ditë banorët e mbi 20 shtëpive, të cilët vazhdimisht kanë bërë apele dhe kërkesa te Komuna për rregullimin e kësaj rruge.

Ajo çka është më e habitshmja ishte reagimi i një mërgimtari të kësaj “lagjeje”. Unë kam blerë tokën në këtë pjesë në vitin 2008 dhe kam ndërtuar 2 shtëpi në vlerë mbi 500 mijë euro, me mjete vetanake jemi organizuar dhe kemi rregulluar kanalizimin. Kam paguar me para të miat shtrimin e rrugës me zhavor. Unë kam ardhur në pushime me familje dhe si rezultat i infrastrukturës së dobët dhe neglizhencës së organeve kompetente kam vendos me i shit shtëpitë dhe të do largohem nga Kosova. Kjo nuk ndodh në asnjë vend të botës, u shpreh i mllefosur qytetari, por jo vetëm rruga, probleme kanë edhe me energji elektrike e cila është shumë e dobët. Ne spo mundemi as me u nxehë, as me përdorë për pastrim as për kuzhinë, vazhdoi mërgimtari.


Më parë në mandatin e tij i kishte vizituar edhe ish-kryetari, Sali Asllanaj por nuk kishte ndërmarrë ndonjë hap konkret për zgjidhjen e problemit, thojnë qytetarët e kësaj “lagjeje”.

Të njëjtën gjë e kishte bërë edhe kryetari aktual, Bali Muharremaj por ende pa asnjë rezultat pasi që sipas qytetarëve madje të njëjtën gjë për SuharekaOnline e konfirmoi edhe Bali Muharremaj.

“Ka problem me pronë me atë rrugë. Dy herë kem fillu me ndreq por nuk kanë lanë” ishte përgjigjia e kryetarit.

Sipas qytetarëve deklarata e kryetarit qëndron mirëpo tashmë edhe pronari që e kontestonte është pajtuar. E i pyetur dhe i informuar se tashmë nuk ekziston ndonjë kontest kryetari Muharremaj tha: Ne në këtë kohë nuk mundemi me ndreq rrugë, vetëm ka pranvera priten të mirren masa në këtë drejtim.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë