Zyrtarisht, filloi procesi i tranzicionit të FSK-së në Ushtri, ku u bë edhe zbulimi i pllakës “Ministria e Mbrotjes”

Zyrtarisht, filloi procesi i tranzicionit të FSK-së në Ushtri, ku u bë edhe zbulimi i pllakës “Ministria e Mbrotjes”

Nga dita e sotme, Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e bëri zyrtare fillimin e procesit të tranzisionit të FSK-së në Ushtri të Kosovës, ku me këtë proces, Kryeministri Haradinaj, Rrustem Berisha, Ministri i Mbrojtjes, po ashtu edhe Komandanti, Rrahman Rama, e zbuluan pllakën me mbishkrim “Ministria e Mbrotjes”, ku kjo pllakë u zbulua në hyrje të objektit të Ministrisë, ku ministri berisha falenderoi edhe aleatët e Kosovës.

Me ngjarjen e sotme, të tranzicionit të FSK-së në Ushtri të Kosovës, ministri i Mbrotjes, Rrustem Berisha tha se kjo është një ditë e veçantë për popullin e Kosovës, po ashtu Kryeministri, Ramush Haradinaj në rrjetin social në Facebook tha se nga sot, Kosova ka formalizuar ombrellën e saj institucionale për ushtrinë më të re në botë.


Ministri i Mbrotjes, Berisha me rastin e tranzicionit të FSK-së në Ushtri, ai falenderoi partnerët ndërkombëtarë, si SHBA-të, NATO-n duke thënë se: “Sot është ditë e veçantë për FSK dhe qytetarët e Kosovës, që nga sot ndryshon emërtimi i Ministrisë tonë dhe do të jetë Ministria e Mbrojtjes. Zyrtarisht që nga sot fillon procesi i tranzicionit të FSK-së në Ushtri të Kosovës”.

Po ashtu, Rrustem Berisha tha se tranzicioni i FSK-së në Ushtri, do të jetë ushtri multi-etnike, profesionale, dhe ku do ti mbrojmë interesat e gjithë qytetarëve të Kosovës, po ashtu edhe qëllimin e ndërtimit të paqes me shtetet e tjera.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës