Zvicër: 16.5 vjet burg për babain kosovar që detyroi fëmijën e tij të hante jashtëqitjet

Pesë fëmijë nga Cyrihu janë torturuar, lënë pas dore dhe abuzuar seksualisht me vite. Autorët e krimit: prindërit e tyre!

Gruaja zvicerane * (48) dhe ish-burri i saj * (49) nga Kosova qëndruan para Gjykatës së Qarkut në Cyrih. Akuzat janë të shumta: Sipas aktakuzës, njëri prej fëmijëve u detyrua të hante jashtëqitjet e veta.

Një tjetër u shtyp me fytyrë poshtë në të vjella. Të dy prindërit fajësuan njëri-tjetrin para gjykatësit.

Sipas aktakuzës, të dy filluan të mos u jepnin ushqim dy prej shtatë fëmijëve të tyre në vitin 2003. Në moshën gjashtë dhe shtatë vjeç, prindërit thuhet se kanë filluar të mbyllin dy fëmijët. Aq kohë sa iu desh të bënin biznesin e tyre në terren.

Pelena të njomura në kokë!
Aktakuza flet gjithashtu për metoda sadiste të dënimit: thuhet se fëmijët janë rrahur pothuajse çdo ditë me shkopinj, grushta dhe një rrip. Ose u është dashur të qëndrojnë me fytyrë nga muri me orë të tëra me një pelenë të njomur në kokë, shkruan SuharekaOnline.

Egzon Sadikaj nga Sopija është diagnostifikuar me kancer dhe ka nevojë për ndihmën tuaj

Të nderuar njerëz të vullnetit të mirë, i riu Egzon Sadikaj nga fshati Sopijë e Suharekës është diagnostifikuar me kancer. Shërimi i tij kërkon trajtim jashtë shtetit të Kosovës.

Thuhet se një vajzë tjetër është abuzuar seksualisht nga babai me vite të tëra. Dhe: një herë e ngulfati gruan e tij deri në pavetëdije. Aktakuza është një seri torturash prej 22 faqesh.

Babai dhe nëna akuzojnë njëri-tjetrin
Fakti që të gjitha këto gjëra kanë ndodhur në të vërtetë nuk u mohuan në gjykatë nga asnjëri prej bashkëshortëve tani të divorcuar. Por: nëna dhe babai akuzuan njëri-tjetrin.

Me lot në sy, babai u mbrojt përmes një deklarate: «Unë kurrë nuk do ta fal veten sepse nuk kam vërejtur atë që bëri gruaja ime për fëmijët. Ai kurrë nuk i ka sulmuar seksualisht fëmijët e tij: “Unë nuk jam një person i tillë”.

Martesa e dhunshme
Ish-gruaja e tij tregoi një histori krejt tjetër. Ajo përshkroi një martesë të dhunshme. “Ai më goditi që në fillim,” tha ajo për të pandehurin. “Ai gjithmonë donte që unë ta bëja këtë, por unë refuzova. Pastaj ai gjithnjë më godiste. “

Gruaja zvicerane 48 vjeçe dhe ish-burri i saj 49 vjeçar nga Kosova kanë fajësuar njëri-tjetrin në sesionet gjyqësore të mbajtura nga mesi i gushtit në Gjykatën e Qarkut në Cyrih.

Ndërkaq vendimi gjyqësor u mor sot, të enjten: Gruaja dënohet me burg për 12 vjet ndërsa burri, me 16.5 vjet. Të pandehurit e pranuan vendimin pa ndonjë emocion të dukshëm.

Prokurori kishte kërkuar 13 vjet burg për gruan dhe 15 vjet për ish-burrin e saj. Ndër të tjera për shkak të dëmtimit të rëndë trupor dhe privimit të lirisë. Kosovari akuzohet gjithashtu se ka abuzuar seksualisht me njërën nga vajzat e tij çdo disa ditë për vite me radhë. Dhe ai ka ngufatur gruan e tij duke e lënë pa ndjenja.

Ata gjithashtu thuhet se kanë kequshqyer qëllimisht dhe i kanë lënë të uritur fëmijët. Burri dhe gruaja, gjithashtu sipas akuzës, kanë keqtrajtuar edhe fëmijët e tjerë. Ata kanë pasur 7 fëmijë.

“Fëmijët ishin të ekspozuar ndaj një regjimi të vërtetë torturash dhe terrori” është shprehur prokurori ditën e parë të gjykimit të mërkurën në Gjykatën e Qarkut në Cyrih. Provat e plota dhe pa boshllëqe, duhet të çojnë në një dënim të lartë për të dy prindërit.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.