Zëvendësministri thotë se qeveritë e kaluara janë fajtore për çmimet e larta

  • 11.03.2022
Zëvendësministri thotë se qeveritë e kaluara janë fajtore për çmimet e larta

Rritjet e tilla të çmimeve tek qytetarët ka ngjallur reagime e pakënaqësi të shumta, kjo pasiqë po shkon duke u rënduar xhepi i tyre dhe se pagat nuk po lëvizin drejt rritjes.

Vetëm dje në vendin tonë çmimi i vajit ushqimor ishte rritur deri në 3.49 euro, çmim ky që po vlerësohet si jo real dhe jo i drejtë.


Për këto rritje enorme të çmimeve, ka folur edhe zëvendësministri i Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), Getoar Mjeku, ku dha përgjigje interesante në momentin kur u pyet se a janë fajtore qeveritë e kaluara për rritjen e tanishme të çmimit të vajit.

Zëvendësministri Mjeku në “Edicionin Specia” të KlanKosovës ka thënë se qeveritë e kaluara iu kanë krijuar terren tregtarëve që të abuzojnë me çmimet, por sipas tij Qeveria Kurti nuk u nënshtrua si ato qeveri në të kaluarën.

“Qeveritë e kaluara kanë faj që për 20 vjet i kanë fryrë rritjes së tregtisë, madje edhe me shtetet armike. Po flasim për fuqizimin e tregtarëve të pandershëm, të cilët kanë arritur këtë pozitë që kanë tash për shkak të nënshtrimit të qeverive të kaluara ndaj tyre”.

“Besoj se edhe arroganca që tregtarët e treguan sot është pikërisht pasi menduan se Qeveria Kurti është po aq e dobët dhe e nënshtrueshme sa qeveritë e kaluara”, tha Mjeku.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë