Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

“VV-ja të lëshojë pe, në të kundërtën Mustafa kryeministër e Thaçi president”

29.01.2020 / Lajme

“VV-ja të lëshojë pe, në të kundërtën Mustafa kryeministër e Thaçi president”
Foto: Ilustrim

Tashmë i kanë mbetur më pak se një javë kohë Albin Kurtit që t’ia paraqesë Kuvendit kabinetin e tij qeverisës.

Dje Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës e mbajtën edhe takimin e radhës duke bërë përpjekje për arritjen e një koalicioni qeverisës, por edhe ky takim si çdo takim tjetër rezultoi pa sukses.

Publicisti Nexhmedin Spahiu, ka folur lidhur me negociatat VV-LDK, ndërsa gjenden në javën përfundimtare për të arritur një marrëveshje bashkëqeverisëse.

Spahiu është shprehur optimist që koalicioni VV-LDK do të arrihet në minutat e fundit të afatit ligjor, por gjithë këtë zvarritje të këtij procesi e vlerësoi si lojë politike të Isa Mustafës, njofton Klan Kosova.


”E kam thënë që nga fillimi që koalicioni do bëhet në minutat e fundit të afatit ligjor, dhe deri atëherë është në një taktikë që e zhvillon Isa Mustafa për shkak të lojës së tij që udhëheq brenda partisë dhe tendencës nga ajo mund të marrë nga negociatat me subjektin tjetër”.

Por cili do të jetë epilogu i këtyre negociatave?

”Besoj që njëra palë do të lëshojë pe. Do të detyrohet të lëshojë pe ajo që s’ka alternativë tjetër, Vetëvendosja. LDK e ka alternativën që të krijojë qeverinë me Aleancën, Nismën, dhe minoritetet por të ishte në këtë rast Kryeministër i Kosovës do të siguronte që Hashim Thaçi të kishte edhe një mandat tjetër. Me këtë lojë politike që ka zhvilluar Isa Mustafa ka siguruar për vete që të jetë o president o kryeministër, pastaj situata varet edhe në faktorë të tjerë”.

Ai tha në Info Magazinën e Klan Kosovës që po të merrte pjesë  Ambasadori i SHBA-ve, Philip Kosnett në takimin VV-LDK, do duhej të kishte marrëveshje finale.

”Nëse merr pjesë Ambasadori Philip Kosnett koalicioni duhet të bëhet. S’duhet poshtëruar Amerika aty. Arsye pse amerikanët nuk kanë dashur të ndërhyjnë direkt të paktën në mënyrë të dukshme, por i kanë dhënë Albin Kurtit përkrahje indirekte për të qenë kryeministër- ka qenë thjeshtë t’ju tregohet kinezëve, rusëve, se tani Kosova është vet një komb që është i aftë ta bëjnë Qeverinë. Ju tregojnë që ”nuk jemi ne që po ua mbajmë shtetin në dorë”.

”Por tek ne kur vjen mundësia për ta kaluar provimin, ne gjithmonë bimë në provim. Është një punë pazari, që ata e shohin të rëndësishme me zë pozicion sa më të fortë në këtë koalicion qeverisës”.

Nexhmedin Spahiu gjithashtu komentoi edhe vizitën e Emisarit amerikan Richard Grenell në Kosovë, ndërsa përmendi edhe fotografitë që bëri me krerët e subjekteve VV e LDK.

”Ambasadori Grenell u fotografua në zyre të LDK-së, por nuk u fotografua në zyrën e VV-së. LDK zakonisht e mbajnë një flamur të Shqipërisë në zyre, kur erdh Grenelli e hoqën. Kjo mundësoi që Richard Grenell me udhëheqësinë e LDK-së të fotografohet në zyre. E kjo dha mesazh të qartë që me Albin Kurtin u fotografua në sokak”.

”Ky është një mesazh që Vetëvendosje e gdhendë sakicën në këmbë të vete. Është problematike sepse kjo ka të bëjë me të ardhmen e Kosovës, si një foshnje amerikane. Kurti ka premtuar që do ta bëjë këtë kur të bëhet kryeministër, por kjo ka bërë që amerikanët ta shikojnë rezervë. LDK-së iu thonë që ”juve iu kemi garancë që Albin Kurti të mos dalë nga binarët”. Ndaj dhe kjo është mundësia që Isa Mustafa po e shfrytëzon këtë në maksimum”.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *