Bizneset Vende Pune Ofertat

Votohet projektligji për mësimdhënësit e viteve të 90-ta

Votohet projektligji për mësimdhënësit e viteve të 90-ta

17.12.2018 Lajme

Projektligjin për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Kosovës të viteve të 90-ta është votuar nga Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi.

Ismail Kurteshi kryetari i këtij komisioni shprehi se kostoja për këtë projektligj është i përballueshëm për buxhetin.

Kurteshi tha se “Ne e kemi marr propozimin tuaj pa ndonjë shpjegim dhe natarët e komisionit kanë dashtë me dëgjuar se cila është arsyeja pse është ndryshim në nenin 7 nga Pensioni bazë në pensioni që e realizon. Unë mendoj që kosto e këtij ligji do të jetë e përballueshme për buxhetin e Kosovës”.

Kurse Mevlude Shala nga Ministria e Financave shprehi se ndryshimi i fjalës pensioni bazë dhe pensioni që e realizon është bërë për shkak që të mos përzihen.

Po, ashtu Mevlude Shala tha se: “Pensionale kem pensione të ndryshme, pensioni baze është pensioni i moshës, ne kemi menduar me heqë pensioni bazë dhe me lëne pension qe realizon dhe kemi mëndu qe po bëhet padrejtësi. Nuk ka ndonjë vërejtje tjetër mirëpo meqenëse ka shumë skema pensionale dhe për mos me dashtë me u përzier”.

Kurse Teuta Haxhiu deputetja e AAK-së është shprehur skeptike rreth këtij ndryshimi, ajo tha “Ne nuk po flasim për pensionin e moshës por për mësimdhënësit. Ne jemi marr vesh si komision qe pavarësisht pensionit qe e kanë ata marrin edhe shtesë. Nëse Ministria e Punës dhe Mirëqenies e rregullon, që do ta marrin pensionin bazë dhe atë shtesë. Nëse prekim këtu ndonjë gjë dyshoj që ata e marrin shtesën”

Anëtari i komisionit nga PSD, Driton Çaushi tha se komuniteti rom, ashkali dhe egjiptian, kanë kërkuar mjete për qendrat e mësimit.

Me 6 vota për dhe 2 abstenime Ligji në fjale ka kaluar dhe tashmë pritet të shkojë në Kryesi të Kuvendit të Kosovës.

Ndërsa, takimi i paraparë me anëtarët e këshillit të cilësisë nuk do të mbahet për shkak të një takimi që kanë pasur.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende28 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë