Vonesa e miratimit të Ligjit të Pagave – një arsye shtesë për ikjen e profesionistëve shëndetësorë

  • 18.10.2022
Vonesa e miratimit të Ligjit të Pagave – një arsye shtesë për ikjen e profesionistëve shëndetësorë

Enlirat Duraku nga Federata Sindikale e Shëndetësisë së Kosovës, ka folur rreth miratimit të Ligjit të Pagave.

I ftuar në emisionin “Ditari” në Tëvë1, ai tha se Ligji i Pagave ka me qenë një motivues i madh që profesionistët shëndetësorë veprimtarinë e tyre ta zhvillojnë në Kosovë.

“Ne nuk mundemi me pretendu që Ligji i Pagave ka me stopu këtë trend automatikisht, mirëpo sigurisht që ka me qenë një motivues shumë i madh në mënyrë që profesionistët tanë veprimtarinë e tyre ta zhvillojnë në Republikën tonë”, tha ai.


Sipas Durakut, vonesat në procedimin e këtij ligji në Kuvend, po e nxisin trendjen e ikjes së profesionistëve shëndetësorë nga Kosova.

“Ndërsa në anën tjetër ne e kuptojmë që përmes këtij ligji të pagave po tentohet me u siguru një barazi sociale brenda sektorëve, mirëpo vonesat me ligjin e pagave dhe procedimet e tij në Kuvendin e Republikës së Kosovës po krijojnë problematika tjera ose po i nxisin edhe më tepër problematikat siç është trendi i ikjes së profesionistëve shëndetësorë nga Kosova apo qoftë nga sistemi publik në atë privat “, tha ai.

Tutje Duraku shtoi se FSHS-ja, është e fokusuar në koficientët e pagave e që sipas tij, kjo ka të bëjë drejtpërdejtë me mirëqenien ekonomike të punëtoreve shëndetësorë.

“Federata e Sindikatave të Shëndetësisë me kohë i ka deponuar komentet dhe sugjerimet lidhur me.. kryesisht e fokusuar në koficientët e oagave që ë ka të bëjë në mënyrë të drejtpërdrejtë me me mirëqenien ekonomike dhe sociale të punëtorëve shëndetësorë”, shtoi tutje ai.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë