Bizneset Vende Pune Ofertat

2018-ta Viti i përgjakshëm, shuarja e familjes nga Suhareka e kishte pikëlluar gjithë Kosovën

2018-ta Viti i përgjakshëm, shuarja e familjes nga Suhareka e kishte pikëlluar gjithë Kosovën

03.01.2019 Lajme

Viti 2018 do të mbahet mend për vdekjet e shumta në komunikacion. Periudha gjatë muajve të verës dhe fundviti nuk do të harrohen lehtë për shumë familje kosovare, që humbën më të dashurit e tyre në aksidente të ndryshme trafiku. Vdekjen nëpër rrugë e gjetën edhe shumë mërgimtarë që erdhën në vendlindje për t’i kaluar pushimet.

Nuk ka kaluar asnjë muaj i vitit që e kemi lënë prapa e që rrugët e Kosovës të mos laheshin në gjak prej aksidenteve në komunikacion. Viktimat ishin gra, burra e fëmijë. Bëhet e ditur se 126 persona vdiqën në komunikacion gjatë 12 muajve të vitit 2018, këtë shifër e tha Policia për Gazetën Express.

“Nga 1 janari 2018 deri më 30 dhjetor kanë ndodhur 97 aksidente fatale me gjithsej 124 persona të vdekur”, tha Bajram Krasniqi nga zyra për informim në Policinë e Kosovës.

Në ditën e Vitit të Ri nëpër aksidente humbën jetën edhe 2 persona të tjerë duke bërë që numri i të vdekurve në komunikacion gjatë vitit 2018 të arrijë në 126 viktima. Megjithatë, numër më i vogël se në vitin 2017, gjatë të cilit humbën jetën 137 persona, ose 11 më shumë sesa në këtë vit.

Rasti më i dhimbshëm është aksidenti në Duhël të Suharekës. E gjithë Kosova e vajtoi atë. Kryefamiljari bashkë me gruan e tre fëmijët mbetën të vdekur në veturën e tipit BMW pasi vetura e tyre u përplas me një autobus.

Policia e Kosovës tha për Gazetën Express se nga 1 janari 2018 deri më 30 dhjetor kanë ndodhur 97 aksidente fatale me gjithsej 124 persona të vdekur. Në ditën e Vitit të Ri nëpër aksidente humbën jetën edhe 2 persona të tjerë duke bërë që numri i të vdekurve në komunikacion gjatë vitit 2018 të arrijë në 126 viktima. Megjithatë numër më i vogël se në vitin 2017, gjatë të cilit humbën jetën 137 persona, ose 11 më shumë sesa në këtë vit.

Në mesditën e 8 korrikut të vitit 2018, komunikacioni në magjistralen Prizren-Shtime, konkretisht në Duhël u bllokua për një kohë të gjatë. Kjo për shkak se në një aksident të rëndë trafiku u shua komplet familja pesanëtarëshe nga Suhareka.

32-vjeçari, Jeton Sadikaj, kishte ardhur nga Zvicra së bashku me gruan dhe tre fëmijët. Udhëtimi që po e bënte me veturë, përfundoi tragjikisht kur u përplasën me një autobus në rrugën Duhël-Suharekë.

Numër i madh i qytetarëve morën pjesë në varrimin e familjes Sadikaj nga fshati Sopijë e Suharekës.

Një aksident i tmerrshëm mes veturës dhe autobusit ndodhi më 23 korrik, ku mbetën të vdekur tre persona: motra, vëllai dhe dhëndri. Selvije Berisha, 58-vjeçare, bashkë me bashkëshortin Jakupin dhe vëllanë Jakupin humbën jetën në këtë aksident përderisa po ktheheshin nga QKUK-ja.

Në shtator, ndodhi një aksident mes tri automjeteve në fshatin Meqë të Gjakovës që shkaktuan vdekjen e një fëmije (vajzë, 7-vjeçe). Aty u lënduan edhe nëntë persona të tjerë.

Në tetor, një veturë goditi për vdekje dy gra. Njëra 31-vjeçare dhe tjetra 23-vjeçare. Aksidenti ndodhi në Rrugën “B” në Prishtinë.

Po këtë muaj, Xhevat Jusufi, nxënës i klasës së gjashtë, njëherësh i shkëlqyer në mësime, humbi jetën në një aksident në fshatin Lushtë të Mitrovicës. Dyshohet se minibusi që e dërgonte një ekip të gjeneratës së Xhevatit për stërvitje të futbollit e goditi për vdekje 11-vjeçarin.

Edhe muaji dhjetor ishte fatal për disa persona. Më 29 dhjetor në një vetaksident në rrugën Prishtinë-Ferizaj, humbën jetën dy gra, njëra 31-vjeçare e tjetra 23-vjeçare. Aksidenti ndodhi kur viktimat bashkë me dy kolegë të tyre po ktheheshin nga ndeja e fundvitit e bankës TEB. Lëndime të rënda pësuan edhe dy kolegët e tyre meshkuj.

Një ditë më vonë për vdekje u godit edhe një djalë 11 vjeç në Skenderaj.

Dita e fundit e vitit 2018, 31 dhjetori, u shënua me viktima në komunikacion. Dardane Murtezi Ademi, 32-vjeçare, humbi jetën në një aksident në fshatin Penuhë të Podujevës.

Policia e Kosovës gjatë tërë vitit ka bërë apel për kujdes në komunikacion dhe respektimin e të gjitha shenjave të trafikut. /Gazeta Express

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende28 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë