Vazhdon situata e njëjtë, hotelet në Kosovë punë shumë e punëtorë pak!

  • 14.03.2023
Vazhdon situata e njëjtë, hotelet në Kosovë punë shumë e punëtorë pak!

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) publikon Statistikat Afatshkurtra të Shërbimeve, duke paraqitur indeksin e vëllimit të shërbimeve për muajin dhjetor 2022.

Në muajin dhjetor të vitit 2022, indeksi i qarkullimit në sektorët e shërbimeve, krahasuar me muajin e njëjtë të vitit paraprak (Dhjetor 2021) ishte: Hotelet (46.03%); Tregtia (40.43%).

Agjencitë e udhëtimit (24.24%); Informacioni dhe Komunikacioni (24.02%); Aktivitetet e Arkitekturës dhe Inxhinierisë (16.02%); Bar-Restorantet (4.2%); dhe Transporti dhe Magazinimi (3.58%).  


Ndërsa, numri i të punësuarve në sektorët e shërbimeve, krahasuar me muajin e njëjtë të vitit paraprak (Dhjetor 2021) ishte: Tregti (30.94%); Aktivitetet e Arkitekturës dhe Inxhinierisë (24.55%); Informacioni dhe Komunikacioni (14.74%); Transporti dhe Magazinimi (12.2%); Agjencitë e udhëtimit (4.68%); Bar-Restorantet (4.23%); dhe Hotelet (0.44%).                 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë