Vazhdon rritja e çmimeve të konsumit në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit” (IHÇK) për muajin Nëntor 2021, viti bazë 2015=100.

Vazhdon rritja e çmimeve të konsumit në Kosovë

Inflacioni mujor i matur nga indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit ishte 1.2% në muajin nëntor 2021, krahasuar me muajin tetor 2021. Kjo kryesisht është shpjeguar me ngritjen e çmimeve të konsumit te nëngrupet e COICOP-it: bukë dhe drithëra (7.3%); mish (2.4%); qumësht, djathë dhe vezë (4.0%); vajra dhe yndyrëra ushqimore (3.8%); perime (1.1%); sheqer, reçel, mjaltë, çokollatë dhe ëmbëlsira (4.2%); kafe, çaj dhe kakao (4.8%); gaz (2.0%); lëndë djegëse të ngurta, dru zjarri, pelet etj. (5.8%); pajisje shtëpiake (2.5%); shërbime hoteliere (2.1%); me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 1.4 për qind në IHÇK.

Ndërsa, rënie e çmimeve vërehet te nëngrupet e COICOP-it: pemë (-7.5%); pije alkoolike (-1.3%); me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej (-0.2) për qind në IHÇK.


Norma vjetore e inflacionit e matur në muajin nëntor 2021 me muajin nëntor 2020 ishte 6.9%. Kjo kryesisht është shpjeguar me ngritjen e çmimeve të konsumit në këtë periudhë te nëngrupet e COICOP-it: bukë dhe drithëra (13.3%); mish (4.8%); qumësht, djathë dhe vezë (7.7%); vajra dhe yndyra ushqimore (30.9%); perime (6.8%); sheqer, reçel, mjaltë, çokollatë dhe ëmbëlsira (8.6%); prodhime të ndryshme ushqimore salca, erëza, kripë, ushqim për fëmijë etj. (2.9%); kafe, çaj dhe kakao (8.7%); ujë mineral, pije joalkoolike, lëngje nga pemët dhe perimet (0.9%); pije alkoolike (2.6%); duhan (2.9%); mirëmbajtje dhe rregullim i vendbanimit (3.7%); gaz (18.5%); lëndë djegëse të ngurta, dru zjarri, pelet etj. (13.9%).

Mobilie dhe orendi, qilima dhe mbulesa të tjera dyshemeje (3.2%); tekstil shtëpiak (4.8%); pajisje shtëpiake (5.7%); vegla dhe pajisje për shtëpi dhe kopsht (3.3%); produkte farmaceutike (3.1%); blerje e automjeteve (5.3%); pjesë këmbimi dhe pajisje shtesë për pajisjet e transportit personal (3.4%); karburante dhe lubrifikantë për pajisjet e transportit personal (33.9%); mirëmbajtje dhe riparim i pajisjeve personale të transportit (5.7%); shërbime të tjera në lidhje me pajisjet personale të transportit (9.9%); shërbime për transport (3.5%); shërbime telefonike dhe të telefaksit (20.5%); pajisje audio-vizuele, fotografike për përpunim të informative (4.3%); shërbime hoteliere (4.9%); kujdes personal (2.0%); shërbime financiare (6.0%); me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 7.0 për qind në IHÇK.

Ndërsa, rënie e çmimeve vërehet te nëngrupi i COICOP-it: pemë (-5.9%), me një ndikim prej (-0.1) për qind në IHÇK.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë