Bizneset Vende Pune Ofertat

Tri vaksina të reja për fëmijët, Canolli: Njëra parandalon kancerin e qafës së mitrës

Tri vaksina të reja për fëmijët, Canolli: Njëra parandalon kancerin e qafës së mitrës

14.10.2023 Lajme

Doktoresha e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë (QKMF),  Xhevahire Canolli, në një prononcim për Ekonomia Online, ka thënë se nga tetori i këtij viti kalendarit të vaksinimit të fëmijëve u janë shtuar edhe tri vaksina të reja.

Ajo tha se me vendosjen e këtyre vaksinave, Kalendari i vaksinave të obligueshme të fëmijëve në Kosovë i përafrohet kalendarit Evropian.

Sipas Canollit, kalendari i ri është aprovuar nga Ministria e Shëndetësie dhe tri vaksinat e reja janë kundër pneomokokut, rotavirusit dhe humanpapilloma virusit.

Doktoresha tha se është e rëndësishme të ceket se vaksina kundër pneomokokut mbron  nga streptokoku-spleumonie që është shkaktarë kryesorë i pneomonive të fëmijët e vegjël.

“Nga data dy tetor kemi filluar më implementimin  e kalendarit  të ri të imunizimit të aprovuar nga Ministria Shëndetësisë. Kalendari i ri përmban edhe tri vaksina të reja, vaksinën kundër pneomokokut, rotavirusit dhe humanpapilloma virusit. Është me rendësi të cekim se vaksina kundër pneomokokit të mbronë nga streptokoku-spleumonie që është shkaktarë kryesorë i pneomonive të fëmijët e vegjël nën 5 vjeç sidomos të ata nën 2 vjeçe”, tha ajo. 

Canolli sa i përket vaksinës kundër rotavirusit tha se ajo mbron fëmijët nga rotavirusi që është një ndër shkaktaret me të shpesh të barkëqitja e fëmijëve, ndërsa sa i përket vaksina kundër humanpapilloma virusit, ajo tha se parandalon kancerin e qafës së mitrës.

“Vaksina kundër rotavirusit të mbron nga rotavirusi qe është një ndër shkaktaret me të shpesh të barkqitja e fëmijëve dhe vaksina kundër  humanpapilloma virusit të mbrojnë nga humanpapilloma virusi që është shkaktar i infeksioneve dhe sëmundjeve të shkaktuara nga ky virus, siç është shkaktari kryesor i kancerit të qafës se mitrës, pra parandalon kancerin  e qafës se mitrës. Me përfshirjen e këtyre vaksinave në kalendarin e ri të imunizimit, kalendari ynë i vaksinimit iu përafrohet kalendarit Evropian”, tha ajo. 

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
FURRA PIZZERIA KOSOVARJA2 Gastronomi Rr.Xhavit Syla Suharek,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende30 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë