Bizneset Vende Pune Ofertat

Tragjike: Vritet një person në Malishevë

Tragjike: Vritet një person në Malishevë

20.09.2023 Lajme

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në fshatin Banjë të Malishevës, ku një person ka mbetur i vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri.

Rastin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Gjakovës, Sheremet Elezaj, i cili tha se vdekja e viktimës është konstatuar në vendin e ngjarjes.

Sipas Elezajt, i dyshuari për vrasjen është dorëzuar në stacion policor.

“Rreth orës 07:15 është raportuar se në  fshatin Banjë-Malishevë, viktima mashkull  i moshës madhore është gjetur pa shenja jetë, dyshohet të jetë qëlluar me armë zjarri. Ekipi mjekësor i cili ka dalë në vendin e ngjarjes ka konstatuar vdekjen e tij. Një person, po ashtu mashkull i moshës madhore, është dorëzuar në Stacionin Policor në Malishevë dhe nga hetimet e para dyshohet se i njëjti, për motive ende të panjohura, ka qëlluar viktimën me armë zjarri. Njësitet e nevojshme  policore kanë dalë në vendin e ngjarjes si dhe është njoftuar prokurori i shtetit në koordinim të cilin janë duke u ndërmarr veprimet e nevojshme hetimore”, tha Elezaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Çifti nga Malisheva sërish në Polici, gruaja ankohet se burri po e ofendon

Çifti nga Malisheva sërish në Polici, gruaja ankohet se burri po e ofendon

Rastet e dhunës në familje sa vijnë e shtohen përditë në vendin tonë. Zakonisht janë gratë ato të cilat kërkojnë mbrojtje institucionale për shkak të dhunës që përjetojnë kryesisht nga bashkëshortët e tyre, por edhe nga anëtarët tjerë të familjes.

Për të disatën herë, në Polici kanë përfunduar dje edhe një çift në Malishevë, pasi gruaja ka denoncuar bashkëshortin e saj.

Burimet e Gazetës Sinjali kanë bërë me dije se 33-vjeçarja edhe më parë ka kërkuar ndihmën e Policisë, shkaku i problemeve të vazhdueshme me të shoqin.

Bazuar në dëshminë e saj, i dyshuari e ka ofenduar dhe si rrjedhojë nuk dëshiron që të vazhdojë bashkëjetesën me të.

Si rezultat i denoncimit, 47-vjeçari është intervistuar nga organet e hetuesisë në cilësinë e të dyshuarit, ku ka mohuar akuzat e bashkëshortes në drejtim të tij.

Pas përfundimit të procedurave policore, Prokurori i Shtetit ka nxjerrë aktvendim që të dyshuarit t’i caktohet masa e ndalimit policor nën dyshimet për kryerjen e veprës penale ‘Dhunë në familje’.

Burri nga Malisheva e tradhton gruan dhe ushtron dhunë ndaj saj

Burri nga Malisheva e tradhton gruan dhe ushtron dhunë ndaj saj

Tradhtia, abuzimi me alkoolin e bixhozin dhe xhelozia bëhen shpesh shkaktarë të dhunës që përjetojnë gratë në shumë familje në Kosovë.

Një rast i tillë që dyshohet se ka ndodhur që një kohë në fshatin Pagarushë të Malishevës, është denoncuar të dielën, në Polici.

Burimet brenda Prokurorisë bëjnë me dije se një grua ka vendosur të kërkojë ndihmë nga Policia, si pasojë e dhunës që ka përjetuar në vazhdimësi nga bashkëshorti i saj.

Sinjali mëson se në bazë të dëshmisë së viktimës të dhënë para hetuesve policorë është kuptuar se çifti kanë probleme me njëri-tjetrin që një kohë.

Sipas viktimës, raportet e tyre u krisën kur ajo e kuptoi se burri kishte nisur një lidhje jashtëmartesore. Telashet mes tyre nuk patën të ndalur dhe ishte gruaja ajo që kishte presion, sharje e madje edhe kërcënime nga burri i saj.

E pashpresë se gjërat mund të ndryshonin pasi iu prish harmonia në familje, ajo vendosi që ta njoftojë Policinë për atë që po përjetonte.

Pas denoncimit të rastit, viktima është dërguar në strehimore me fëmijët e saj, aty ku ndihet më e sigurtë, ndërsa i dyshuari është marrë në pyetje për veprën me të cilën ngarkohet. 

Me t’u përfunduar procedurat policore, Prokurori i Shtetit ka urdhëruar inicimin e rastit ndaj tij, për veprën penale “Dhunë në familje”.

Rrahu dhe dhunoi bashkëshorten në Slloveni, paraburgoset një person nga Malisheva

Rrahu dhe dhunoi bashkëshorten në Slloveni, paraburgoset një person nga Malisheva

Një muaj paraburgim i është caktuar malishevasit L.H. të dyshuar për ushtrim të dhunës ndaj bashkëshortes së tij A.K., por edhe për dhunimin e saj.

Kështu ka njoftuar Gjykata Themelore në Gjakovë, e cila ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Gjakovës, duke njoftuar se i pandehuri dyshohet se ka kryer dy vepra penale, “Dhunë në familje” dhe “Dhunim”.

“Nga 15 janari 2022 deri më 02 maj 2022 në Zhalec, Republika e Sllovenisë, i pandehuri në banesën e tij shkakton dhunë në familje, respektivisht keqtrajtim fizik dhe psikologjik, ndaj bashkëshortes së tij të dëmtuarës A. K., ndërsa me datën 02 maj 2022 në orët e mëngjesit i pandehuri kryen akt seksual me të dëmtuarën A. K., pa pëlqimin e saj”, thotë Gjykata, raporton Klankosova.tv.

Rasti është iniciuar në bazë të kërkesës për Bashkëpunim Juridik Ndërkombëtar nga Prokuroria e Qarkut në Celje, Republika e Sllovenisë, për transferim të procedurës në çështjen penale kundër të pandehurit L. K. nga fshati P., i Malishevës.

Gjyqtari i procedurës paraprake Drilon Haraçia, ka vlerësuar se janë përmbushur kushtet ligjore për caktimin e masës së paraburgimit për të pandehurin në fjalë, ngase “kemi të bëjmë me vepra penale të ndjeshme, ashtu që me gjetjen e mundshme të të pandehurit në liri ekziston rreziku i përsëritjes së veprave penale, rreziku i ikjes dhe ndikimi në dëshmitarë”.

I pandehuri, sipas Gjykatës, do të mbahet në paraburgim në kohëzgjatje prej një muaji, i cili do të llogaritet prej kohës së arrestimit më 7 qershor 2023 dhe do të zgjasë deri më 6 korrik 2023. 

Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Fabrika e Mobileve "TE NASERI" Prodhim Zona Industriale, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende31 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë