Të premtën kryesisht mot me diell, temperaturat deri në 26°C

Të premtën kryesisht mot me diell, temperaturat deri në 26°C
Taulant Krasniqi

06.05.2021 / Lajme

Gjatë këtyre dy ditëve të ardhshme do të mbajë mot kryesisht me diell. Parashihet të ketë rënie në vlerat e temperaturave maksimale, për shkak të prezencës së masave ajrore të cilat kanë origjinë nga verilindja.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 16-26 gradë.

Indeksi UV mbetet i lartë, kryesisht ditën e premte, kështu që apelohet kujdes ndaj atyre personave që kanë probleme me sëmundje kronike, sidomos kontakti direkt me rrezet e diellit nga ora 9-17, mundësisht të jetë sa më i kufizuar.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-9 m/s.

RAPORTO