Tash i kërcënojnë, në opozitë VV i konsideronte grevat si rezultate të keqeverisjes

  • 25.08.2022
Tash i kërcënojnë, në opozitë VV i konsideronte grevat si rezultate të keqeverisjes

Sektori publik në Kosovë nga sot ka nisur grevën e përgjithshme, pasi që sindikalistët nuk kanë arritur të bien dakord me Qeverinë e Kosovës rreth kërkesës së tyre për mbështetje prej 100 eurove.

E pas fillimit të grevës, Ministria e Financave ka kërkuar nga Këshilli Grevist listën e personave që po marrin pjesë në grevë për t’ua ndalur pagën sipas neni 18 të Ligjit për Greva.

Ky veprim i Ministrisë së Financave ka bërë që të ngjallë reagime të shumta nga ana e qytetarëve, disa në përkrahje e disa jo, ndërkaq disa juristë janë shprehur kundër këtij veprimi nga ana e ministrisë në fjalë.


Por, kthehemi pak në kohë, kur partia tashmë në pushtet, në vitin 2019 ishte në opozitë, e që kishte përkrahur këto greva, ndërsa tashmë çuditërisht po ndryshojnë qasje.


Gjatë vitit 2019 sa ishte në opozitë, Lëvizja Vetëvendosje përkrahte grevat e sindikatave dhe të mësimdhënësve.

Se ishte në përkrahje të grevave të mësimdhënësve, në atë kohë kishte qenë edhe Arbërie Nagavci, që tash është ministre e Arsimit në Qeverinë Kurti II.

Ministrja Nagavci, në vitin 2019 kishte drejtuar gishtin kah qeveria e atëhershme, duke theksuar se greva që s’e deshën as vetë arsimtarët kishte ardhur si rezultat i keqqeverisjes.

Megjithatë pas ardhjes në pushtet kanë ndërruar gjërat. Tashmë Qeveria Kurti i kërcënon sindikalistët dhe arsimtarët se do t’iu ndalen pagat nëse dalin në grevë.

Këtë e kanë konfirmuar edhe nga Ministria e Financave, institucion ky nga i cili ka dalë emaili ku kërkohej evidentimi i atyre që do të dalin në grevë me qëllim të ndaljes së pagave.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë