Bizneset Vende Pune Ofertat

Taksa e Kosovës, lë 21000 persona pa punë në Serbi

Taksa e Kosovës, lë 21000 persona pa punë në Serbi

19.12.2018 Lajme

Nëse deri dje patriotizëm ishte lufta për liri, sot është konsumimi i produkteve vendore. Kështu e forcojmë ekonominë dhe në anën tjetër e dëmtojmë armikun shekullor.

Rezultatet në të mirën tonë po flasin çdo ditë e më shumë.

Serbia tani veq është në gjendje të pranojë çdo marrëveshje, vetëm e vetëm të mos jetë taksa 100 % mbi produktet e tyre.

Gati u bë një muaj që nga hyrja në fuqi e taksës ndaj produkteve serbe. Kjo ka ndikuar çdo ditë e më shumë në rënien e importit nga Serbia. Populli çdo ditë e më shumë po e kupton rëndësinë e konsumimit të produkteve vendore. Ajo shihet në rezultatet e fundit nga bizneset kosovare, ku po shtohet prodhimi vendor dhe zëvendësimi i produkteve.

Në Serbi, afër 2600 biznese të vogla dhe të mesme e kanë të pamundur ekzistencën, ngase shitjet i realizonin në tregun tonë. Kjo duhet të bëjë edhe më të vendosur  qeverinë dhe të vazhdojë me taksën 100 % ndaj produkteve të tyre.

Nëse vazhdohet me këtë taksë edhe në vitin e ardhshëm, Serbia do ketë humbje rreth 514 milionë euro. Serbia, po mundohet që përmes BE-se të bëjë presion për largimin e taksës. Nuk duhet të dorezohemi, deri në njohjen nga Serbia.

Kjo taksë ka ndikuar edhe në numrin e largimit të punëtorëve në Serbi.

Nga taksa e deri me sot janë larguar nga puna rreth 21000 punëtorë në Serbi.

Populli duhet çdo ditë e më shumë të kërkojë vetëm produkte vendore, kështu ndikojmë në një zhvillim të qëndrueshëm ekonomike dhe ngritjen e normës të të punësuarve në Kosovë.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende28 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë