Sylë Tahirsylaj tregon se deri kur do të ketë reshje të borës në Kosovë

  • 10.01.2019
Sylë Tahirsylaj tregon se deri kur do të ketë reshje të borës në Kosovë

Java e dytë e janarit po vazhdon me reshje të borës dhe temperatura të ulëta në Kosovë. Sipas ekspertit të meteorologjisë Sylë Tahirsylaj kjo gjendje do të vazhdojë edhe për disa javë.

Sylë Tahirsylaj, si ekspert dhe profesor i Meteorologjisë për Gazetën Express tregoi se deri kur vendi do të ketë reshje të borës, po ashtu Tahirsylaj foli edhe për temperatura minimale në Kosovë.


Sylë Tahirsylaj, tha se reshjet e borës do të vazhdojnë edhe disa ditë në vendin tonë. Po ashtu, Tahirsylaj thotë se në bazë të matjeve të fundit që ai i ka bërë thotë se temperaturat minimale në vend do të luhaten prej minus 7 gradë celsius deri në minus 10 gradë në viset malore.

“Vendi ynë vazhdon të jetë nën ndikimin e masave ajrore me origjinë nga pjesa verilindore e rajonit. Këto masa kanë një shkallë të lartë të lagështisë. Si rrjedhojë moti do të jetë me reshje bore në shkallë vendi dhe temperatura relativisht të ulëta.

Më pas, Sylë Tahirsylaj tha se kjo gjendje sinoptike në vendin tonë është në përputhshmëri të plotë me kushtet klimatike të territorit të Kosovës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë