Bizneset Vende Pune Ofertat

Sot SBAShK-u vendos nëse do të mbahet grevë në arsim

Sot SBAShK-u vendos nëse do të mbahet grevë në arsim

10.01.2019 Lajme

Sot, me datën 10 Janar 2019, Sindikata e Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBAShK), në ora 14:00 do të mbledhet Këshilli Drejtues dhe do të vendoset se a do të mbahet grevë në arsim.

Siç dihet SBAShK-u ka paralajmruar grevë të përgjithshme nga data 14 Janar për shkak të rritjes së pagave, por sot vendoset se a do të mbahet greva, nga ky këshill i SBAShK-ut.

Në një njoftim nga SBAShK-u për media shprehen se “Ju njoftojmë se SBASHK-u sot me datë 10.01.2019 në ora 14:00, në zyrat e veta në Qendrën e Studentëve në Prishtinë, ka ftuar në mbledhjen e jashtëzakonshme Këshillin Drejtues, ku në mbledhje do të jenë prezentë edhe të gjithë Kryetarët e Sindikatave Komunale si dhe atyre të Universiteteve, në të cilin takim do të diskutohet për këto çështje”. Po ashtu, do të vendoset edhe për hapat e tjerë.

Rrahman Jasharaj, kryetari i kësaj sindikate, dje bëri një komunikatë për Telegrafin ku tha se me shumë gjasa do të mbahet grevë më 14 Janar 2019.

Gjatë asaj komunikate, Rrahman Jasharaj tha se: “Gjasat janë shumë të mëdha që më 14 janar të ketë grevë. Dje ishte takim i vullnetit të mirë por nuk ka asgjë konkrete. Greva do të jetë e përgjithshme duke filluar nga çerdhet, e deri te Universiteti. Nuk do të ketë proces të punës e as mësim. Administrata në fakultete nuk do të punojë. Dhe sa do të zgjasë greva varet nga institucionet e Kosovës, pasi me pas vullnet ata kjo temë mund të mbyllet për 1 ditë në mënyrë që kërkesat tona të plotësohen”, deklaroi një ditë më parë Jasharaj.

Kurse, Këshilli i Prindërve kanë deklaruar se nëse kjo grevë mbahet është në dëm të nxënësve ku ata humbin orët mësimore dhe nuk do të ketë zhvillim siç duhet në arsim.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende28 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë