Sipas projektligjit të ri për paga këto janë pagat në FSK, Polici dhe Shërbimin Zjarrfikës të Kosovës

  • 25.01.2019
Sipas projektligjit të ri për paga këto janë pagat në FSK, Polici dhe Shërbimin Zjarrfikës të Kosovës

Në ditët e fundit po fliten shumë pagat dhe ligji për pagat, ku madje edhe shumë sektorë kanë hyrë në grevë, për shkak të rritjes së koeficientit të pagave deri në 30%. Po ashtu, edhe shumë subjekte opozitare kanë kundërshtime rreth këtij projektligji.

Me këtë projektligj të ri për paga po synohet që të adresohen probleme në sistemin e pagave, por kundërshtime të mëdha ka rreth këtij projektligji.


Në Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) përpos statusit që do ti ndryshojë kësaj force do ti ndryshohen edhe pagat, por vetëm FSK-së nuk do ti ndryshohet paga, do ti ndryshohet edhe pjestarëve të Policisë së Kosovës, dhe Shërbimit Zjarrfikës të Kosovës.

Sipas projektligjit të ri Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) do të ketë pagat si vijon: Nënkoloneli i FSK-së – 1123 Euro, koeficienti i bie 4.70, Majori i FSK-së – 1027 Euro, koeficienti i bie 4.30, Kapiteni i FSK-së – 932 Euro, koeficienti i bie 3.90, Togeri i FSK-së – 836 Euro, koeficienti i bie 3.50 dhe Ushtari i FSK-së – 430 Euro, koeficienti i bie 1.80.

Ndësa sipas projektligjit të ri Policia e Kosovës do të ketë pagat si vijon: Nënkoloneli dhe Majori – 717 Euro, koeficienti i bie 3.0, Togeri – 501 Euro, koeficienti 2.10, Polici – 370 Euro, koeficienti 1.55.

Kurse, Zjarrfikësve të Kosovës, edhe pse kanë rrezikshmëri të madhe në vendin e punës, paga e tyre është 346 Euro, që koeficienti i bie të jetë 1.45.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë