Sipas bizneseve kosovare vendimi për taksën i ka ndihmuar shumë

Sipas bizneseve kosovare vendimi për taksën i ka ndihmuar shumë

Pasi që Kosova, në muajin Nëntor të vitit 2018, i vendosi taksën 100% produkteve serbe dhe atyre bosnje e hercegovina, ku një muaj më vonë i vendosi taksë edhe brendeve ndërkombëtare që prodhohen në serbi, kjo taksë sipas bizneseve kosovare ka qenë e saktë nga Qeveria, ku i ndihmoi shumë bizneset që të rritet shitja deri në 30%.

Kjo taksë pos që i ka ndihmuar bizneseve kosovare, që të ketë rritje sa më shumë të shitjeve, po ashtu i ndihmoi edhe qytetarëve që të vetëdijesohen për blerje të prodhimeve vendore.


Po ashtu, sipas statistikave doganore, Serbia ka pësuar shumë humbje të milionave, pas taksës 100% që i vendosi Qeveria e Kosovës.

Por, sipas statistikave doganore, po ashtu Kosova ka arritur që të ketë eksport sa më të mirë, të bizneseve kosovare të prodhimeve vendore.

Pas vënies së taksës 100% kundër Serbisë, shteti i Kosovës importin më të madhë po e bënë nga shtetet fqinje nga Shqipëria dhe Maqedonia. Po ashtu, 57 milionë euro më shumë, janë importuar nga shteti i Shqipërisë këtë vit, se sa vitet e tjera, kurse nga Maqedonia janë importuar më shumë produkte ushqimore në vlerë prej 15 milionë euro.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës