Shteti rikthen tavanin për çmimet e derivateve, pritet edhe për produktet elementare ushqimore

  • 25.08.2022
Shteti rikthen tavanin për çmimet e derivateve, pritet edhe për produktet elementare ushqimore

Qeveria e Kosovës pas një muaji pësëri do ta bëjë rikthimin e kontrollimit të çmimit të shitjes së derivateve.

Këtë praktikë qeveria e kishte aplikuar nga fundi i qershorit e deri në fund të muajit korrik, që rezultoi me ulje të çmimit të shitjes së derivateve të naftës, benzinës dhe gazit.

Në mbledhjen e 94-të të mbajtur gjatë ditës së djeshme, Qeveria e Kosovës ka miratuar Udhëzimin Administrativ për rregullimin e çmimeve të produkteve të naftës.


Nga Shoqata e Naftëtarëve të Kosovës janë shprehur se nuk e dijnë ende se çka përfshihet në këtë Udhëzim Administrativ, ndërkaq shpjegimin e dha kryeministri Albin Kurti në një konferencë për media pas përfundimit të mbledhjes.

Çmimet “tavan” për shitjen e derivateve të naftës do ta vendos sërish Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë.

MINT për çdo ditë dilte me publikime në rrjete sociale, ku bënte përcaktimin e çmimit maksimal për shitjen e derivateve të produkteve të naftës, e që nga 1 euro e 95 centë sa ishte çmimi, në fund të muajit korrik ky çmim ra në 1 euro e 69 centë.

Plotësim-ndryshimi i udhëzimit administrativ për rregullimin e çmimit të produkteve të naftës u miratuar unanimisht dje në mbledhjen e qeverisë.

Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka dhënë shpjegime për këtë udhëzim në konferencë për media pas mbledhjes.

Ai sqaroi se do të ketë sërish tavan për çmimin e naftës, derisa paralajmëroi se do të caktohet tavan i çmimeve edhe për produktet elementare ushqimore.

“Sot kemi pasur edhe vendimin lidhur me çmimin tavan sa i përket naftës, por edhe marzhës së fitimit të tregtarëve me pakicë dhe me shumicë. Pra, edhe duam ta mbrojmë konsumatorin nga rritja e çmimit të naftës, por në të njëjtën kohë edhe ta ruajmë konkurrushmërinë. E kemi edhe nismën legjislative për çmimet bazë që duhet të kenë tavan, sa i përket produkteve elementare ushqimore”, deklaroi Kurti.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë